Akbaş, “Öğrencilerin çığlıklarına kulak verin”

            İyi Parti istişare toplantısı ilçe başkanları ve başkan yardımcılarının katılımı ile Eldivan ilçesinde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantı ile ilgili olarak bilgi veren İYİ Parti İl Başkanı Aydın Akbaş, “2022 yılı teşkilatlarımızın tahmini bütçelerinin belirlendiği, Çankırı merkez ve 371 köy ve 3 beldede sandık başı görevli üyelerimizin değerlendirildiği toplantıda üye kayıt izleme komisyonunun faaliyetleri değerlendirilerek, ilçe başkanlıklarımızın hedef üye sayıları belirlenmiş ve yıl sonuna kadar en az 500 yeni üye kaydı yapılması hedefine ulaşılması  kararlaştırılmıştır.  

            Tüm ilçe teşkilatlarımıza dört ana başlıkta teşkilat içi eğitim verilmesi kararlaştırılmıştır. 

  1. Siyasal İletişim 
  2. İyi Parti Kültürü 
  3. Seçmen Profili 
  4. Sosyal Medya 

            Toplantıda Çankırı ilimizin sorunları değerlendirildi. Karatekin Üniversitesi 15000 öğrenci ile yeni eğitim dönemine hazırlandığı, ancak YKS sonuçlarına göre 2190 yeni kontenjan açılmışken ancak 1256 kontenjan dolmuş , % 57 doluluk oranı gerçekleşmiştir. Kim ne derse desin yetersiz yurt ve kiralık ev sorunları nedeniyle öğrencilerin barınma sorunu yaşadığı aşikardır. Çankırı’da üç yıldır inşaat sektöründe durağanlık yaşanıyor ve yeni konut üretilemiyor. Kiralık ev sayısının azlığı dolayısıyla fahiş ev kira bedellerini ortaya çıkartıyor. Öğrenci sayısına göre astronomik kira fiyatları istenmesi öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını imkansız hale getirmektedir.  

            15000 öğrencinin eğitim göreceği beklentisi ile ticaretlerinde hareketlilik beklentisi olan esnaflarımızın beklentileri boşa çıkıyor. Belirtilen sorunlar nedeniyle tahminen 4000 ile 5000 arası öğrencinin kayıt yaptıramayacağı veya kayıt donduracağı gözükmektedir.  

Ben İyi Parti İl Başkanı olarak yetkililere sesleniyorum. Belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız öğrencilerin çığlıklarına kulak verin. Atıl binalarınızı, boş lojmanlarınızı öğrencilerin kullanımına açın. 

            Eğitim hakkı devletin yerine getirmesi gereken en temel görevdir. Eğer yurt imkanı sağlanamıyorsa karşılıksız barınma desteği verilmelidir. Büyük devlet olmanın gereği budur. Bizde İyi Parti Çankırı İl Teşkilatı olarak barınma sorunu için teşkilatımıza başvuran öğrencilere barınma sorunları hakkında yardımcı olmaya çalışmaktayız”