532 delege oy kullanacak

AKP’de kongre öncesi 106 delegenin silindiği kesinleşti. 532 delege oy kullanacağını söyleyen Salim Çivitçioğlu, Hüseyin Boz’la aynı listede yer almak istediğini belirterek, “Hüseyin benim başımın tacı” dedi. 


14 Nisan’da yapılacak olan Çankırı AKP İl Kongresi öncesinde AKP İl Başkanı Salim Çivitçioğlu, parti çalışmaları ve adaylarla ilgili bir takım açıklamalara bulundu.

İl, Belde ve Belediye Başkanları, İl Yönetim Kurulu ile Gençlik ve Kadın Kolları başkanları ile ilk koordinatörü Fehmi Küpçü’nün ön yoklama yaptığını aktaran Çivitçioğlu, “İl koordinatörümüz tüm başkanlarımız ve teşkilatımızla teker teker görüşme yapıyor. Görüşmeler sonrasında genel merkeze çağrılarak, bize bilgi verileceğini düşünüyorum” dedi.
106 delegenin silinmesi konusuna değinen Çivitçioğlu, “106 delege kesin olarak silindi, ama buna kesinlikle ne milletvekillerimiz, ne de il teşkilatımız müdahale etmedi. Bu bizzat başbakanımızın üst kurul delegelerimizin akrabalık ilişkilerine göre olmaması talimatıyla yapıldı. Ayrıca bu sadece Çankırı’da olan bir olay değil, daha önce de 19 il ve yaklaşık 15 ilçede bu yaşandı. Burada il teşkilatımızın ya da milletvekillerimizin müdahale ettiği dedikoduları doğru değildir, bu genel merkez kriterleriyle genel merkez tarafından yapılmıştır” ifadelerini kullandı.
Baro Başkanı Erkan Köroğlu’nun adaylık gibi bir düşüncesi olmadığını aktaran Çivitçioğlu, “Erkan beyin şu anda öyle bir düşüncesi yok, ama genel merkez tarafından kendisine böyle bir talep gelirse, değerlendirmesi en doğal hakkıdır” şeklinde konuştu.
AKP’nin milletin takdirini kazanmış büyük bir aile olduğunu söyleyen Çivitçioğlu, “Biz büyük bir aileyiz ve bu aile içinde bize verilen görev ne ise, bunu layıkıyla yapmak için çabalıyoruz. Ben kongre sürecini bize yakışan şekilde tamamlamak, diğer partilerin düştüğü duruma düşmemek istiyorum. Başkanlığım süresinde yaptıklarım ortadadır. Bir seçim atlattık ve başarılı bu dönemi başarılı bir şekilde tamamladık. Gerek teşkilatımızla gerekse Çankırı’daki diğer partilerle uyum içerisinde çalıştık. Bu anlamda Çankırı’da çok seviyeli bir seçim sürecini tamamladık. Bu anlamda MHP’nin eski başkanı Ali Abi’ye, CHP Başkanı Fikret Abi’ye teşekkür ediyorum. Bizim düşüncelerimizde siyasi anlamda farklılıklar vardır, ama bizim ölümüzde dirimizde bir olacak” ifadelerine yer verdi.
Eski Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz’un adaylığı söylentilerine değinen Çivitçioğlu, “Şu anda 638 delegenin 106’sı kesin olarak silindi. 532 delegemiz oy kullanacak, Hüseyin kardeşimin aday olduğu söylentileri var, ama biz tek liste ile güçlü bir şekilde kongremizi tamamlamayı hedefliyoruz. Genel merkezimiz neyi uygun görürse, o şekilde yola devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Gazetecilerden gelen soruları da yanıtlayan Çivitçioğlu, “Ben Hüseyin kardeşimle birlikte yola devam etmek istiyorum. Hüseyin benim başımın tacı, başarılı bir kardeşim. İkinci başkanım olmasını istiyorum, ama genel merkez neyi uygun görür bilemiyorum” dedi.
Partisi için verilen tüm görevleri gururla yapacağını belirten Çivitçioğlu, “Genel merkezimiz ‘Sen Hüseyin Boz’un listesinde görev yapacaksın” derse, ben buna da razıyım. Nerede olmam gerekiyorsa, orada olurum. Bunu kesinlikle gurur meselesi yapmam. Partim için ne görev veriliyorsa onu yapmaya hazırım. Ben bu partiye başlarken üst kurul delegesi bile değildim. Bundan gocunmadım, gocunmam. Şimdi bana verilen görev ne olursa olsun, Çankırı için en iyisini yapmaya gayret edeceğim” şeklinde konuştu.
Şu ana kadar bir liste oluşturmadığını söyleyen Çivitçioğlu, “Salı gününe kadar genel merkezimizin bir karara varacağını düşünüyorum. Şu ana kadar sahalara inmedik. Genel merkez nasıl uygun görürse, o şekilde yolumuza devam edeceğiz” dedi.