3 belde belediye başkanı CHP’ye geçti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisine katılan 3 belde başkanını makamında ziyaret ederek hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Öğüt ve CHP Çankırı teşkilatıyla beraber ilk olarak Yüklü Beldesi’ni ziyaret eden Tekin, belde girişinde kalabalık bir grup tarafından karşılandı. DP’den CHP’ye geçen Yüklü Belediye Başkanı Hidayet Çölgeçen, Yüklü Belde Belediyesinin 2004 yılında teşkilatlandığını ve kendisinin 2009 seçimlerinde DP’den Belde Belediye Başkanı seçildiğini belirterek “Belde Belediyesi olarak her şeyimiz sınırlı. Hizmet yürütemez hale geldik. Bıçak kemiğe dayanmıştı artık. Bizler de diğer Belediye Başkanları gibi halktan olan, aradığımızda hemen dönerek bizlere cevap veren CHP’ne geçmeyi uygun gördük. 12 Haziran’dan önce gördüklerimizi bu güne kadar hiç göremedik. Bize her zaman ilgi ve alaka gösteren CHP teşkilatına ve vekillerine teşekkür ediyorum.” dedi. Yüklü tarihinde ilk defa Genel Merkez yöneticilerini ağırladıklarını kaydeden Çölgeçen, Meclis üyelerimle birlikte bundan sonra CHP’ye gönül vereceklerini ifade etti.

Yüklü Belde binasında kısa bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin “Hangi taşı kaldırırsanız kaldırın altından bir CHP görürsünüz. Ondan dolayıdır ki biz artık bütün arkadaşlarımızı CHP’ye tekrardan davet ediyoruz” dedi. Belediyelerin sıkıntılarını bildiklerini belirten Tekin “Nasıl sorunlar yaşadığınızı bizler çok iyi biliyoruz. Bu sorunları parlamentoya taşıyacağız. İktidar insiyatifi ile belediyecilik yürümez. Bundan dolayı yerel yönetim yasası değiştirilmelidir. Kaldırılan belediyeler tekrar belediye hakkını kazanmalıdır. Tokatlanan, dövülen belediye değil, hizmet üreten belediyecilik anlayışını getireceğiz” dedi.

CHP grubunun Yüklü Beldesi ziyaretinden sonraki durağı, İkizören Beldesi oldu. İkizören Belde Belediye Başkanı Mustafa Efe ziyaret eden grup, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Makamında kısa bir konuşma yapan İkizören Belde Belediye Başkanı Mustafa Efe, CHP’ye geçmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek “Halkımızda sizlerin geleceğini duyunca bir heyecan oldu. CHP gezermiymiş şeklinde söylemler oldu. Halk, sizin seçim sonrasında beldemize gelmenizden çok memnun. Ben ve meclis üyelerim CHP’ye geçtik. 9 meclis üyemizin 5 tanesi artık CHP’li” dedi. İkizören beldesine 2002 seçimlerinden önce 24 köyün bağlı olduğunu belirten Efe “Köy sayımızda düşüş, hastanenin kapatılması, Jandarmanın kapatılması, okulumuzun kapatılmasının tamamı 2002 seçimlerinden sonra olmuştur. 2002 den bu yana çok büyük kayıbımız var. Çiftçilikte olan düşüş de buna keza” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin “Milletvekillerinin seçimden önce uğraması, seçim sonrası uğramaması olayı tayinle gelmelerindendir. AKP’nin %95 oranında milletvekilleri tayinle gelmektedir. Millet iradesi AKP’de yoktur, Lider iradesi vardır. Türkiye’de sadece millet iradesi muhtarlık seçimlerinde oluyor. Bu lider irade sisteminin değişmesi lazım. Tayin ile gelen vekiller il sorunları ile ilgilenmiyorlar bile. Seçim sonunda soruyoruz kimse vekilinden memnun değil. Çünkü kimi seçtiğini bilmiyorlar. Bir çift çorap alırken 30 yerine bakıyoruz ama vekil seçerken bu seçiciliğimizi kullanamıyoruz. Bu sistemi değiştireceğiz” dedi.

Ziyaret sonrasında sokakta bulunan kalabalıkla kısa süre sohbet eden Tekin, bir vatandaşın “ Hastanemiz gitti, postanemiz gitti. 130 tane öğrencimiz vardı okulumuz kapatıldı. Burada sağlık ocağı var, biz yaşlı insanlarız onlar her şeyimizi elimizden aldı. Allah aşkına siz bari bir hemşire gönderin. Onlar yapmadı siz yapın” tepkisiyle karşılaştı. Tepki üzerine yaşlı vatandaşın yanına giderek sohbet eden Tekin, konuyu meclise taşıyacağını ve imkânlar doğrultusunda elinden geleni yapacağını kaydetti.

CHP grubu daha sonra Kurşunlu’nun Hacımuslu Beldesi’ni ziyaret etmek üzere İkizören’den ayrıldı.