Listeler YSK’da

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimleri için aday çalışmalarını tamamlayan partiler, dün akşam 16:00’dan itibaren listelerini Yüksek Seçim Kurulu(YSK)’na teslim ettiler.

YSK’ya teslim edilen aday listelerinde beklenen oldu ve AKP’de İdris Şahin birinci sıradan, Hüseyin Filiz de ikinci sıradan aday gösterildi.

CHP’de ise Muzaffer Cellat birinci, Hasan Çelen de ikinci sıradan aday adayı gösterildi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise tahminler doğru çıktı ve Şahin Eraslan birinci, Hüseyin Yakar ikinci olarak gösterildi.

Daha önce adaylarını açıklayan Saadet Partisi Mehmet Ünver ve Vehbi Aydoğan ile seçimlere girecek.

Bu arada listeye giremeyen aday adayları, bundan sonraki süreçte partileri için çalışmalara devam edecekleri yönünde ortak görüş bildirdiler.

6 PARTİ SEÇİMLERDEN ÇEKİLDİ

Genç Parti ve Halkın Yükselişi Partisi (HYP), YSK’ya seçimlerden çekildiğini açıkladı. Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ise DP ile ittifak yapmak kararı aldı. Böylece oy pusulasında 21 parti yer alacak. İlk aday listesini ise Türkiye Komünist Partisi YSK’ya bildirdi
6 parti seçime katılmıyor. Halkın Yükselişi Partisi (HYP), 12 Haziran’da yapılacak 24. Dönem milletvekili seçimlerine katılmama kararı aldı.

BTP, DP İLE İTTİFAK YAPACAK

Demokrat Parti (DP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ile seçim ittifakında anlaştı. DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in, ittifak çağrısına BTP’den yanıt geldi. Haydar Baş’ın Genel Başkanlığını yaptığı BTP, DP çatısı altında seçime girmeyi kabul etti.

Çankırı eski Valisi Ali Haydar Öner, CHP’den Isparta birinci sıra milletvekili adayı oldu.
Çankırı Valisi iken, Isparta’ya oradan da Kırklareli’ne atanan Vali Ali Haydar Öner, CHP’den aday adayı olduğu Isparta’da partisinin birinci sıra adayı gösterildi.
Vali Öner’in seçim çalışmaları kapsamında Çankırı’ya gelmesi bekleniyor.