Dunlop

“Hiç kimse suçluları suçsuz gösterme hakkına sahip değildir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı eski Valisi ve CHP milletvekili Ali Haydar Öner dün ilimize geldi. CHP’nin vekil çıkaramadığı 33 il için başlattığı çalışma sonrasında Çankırı ilinden sorumlu olan milletvekillerinden biri olan Ali Haydar Öner dün CHP Çankırı İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek partililerle bir araya geldi.

Çankırı’nın gönüllü milletvekili olduğunu aktaran Öner, “4.5 yıl görev yaptığım Çankırı’da, hizmeti yeni bir boyuta taşıma süreci içerisinde milletvekili olarak aranızda bulunmaktan ben ve eşim onur duymaktayız. Sayın genel başkanımızın Çankırı gönüllü milletvekili olarak görevlendirilmesini şükranla karşılıyoruz” dedi

Milletvekili olma sürecine de değinen Öner, “Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz dönem, sıkıntılı dönem. Sıkıntılı dönem bizim valilik görevini bırakmamıza, hizmeti yeni bir boyuta taşımamıza neden olan bir dönem oldu. 2009 yılında hatırlayınız, o dönemde açılım adı altında önce bir ad verdiler, sonra başka bir ad verdiler. Açılım adı altında ihanet odaklarının sınırlarda valiler kaymakamlar, hakimler savcılar tarafından karşılandığı dönemlerde sayın Başbakanımın, sayın İçişleri Bakanımın, sayın Adalet Bakanımın bu doğrultuda emirler verdiği dönemde Isparta valisi iken, 29 Ekim 2009 Cumhuriyet Bayramı törenlerinde kürsüye çıkan kardeşiniz Ali Haydar Öner: hiç kimse suçluları suçsuz gösterme hakkına sahip değildir dedi. Çünkü pişman değiliz, Öcalan’ın talimatıyla geldik diyen adamları hakimler ifade değişikliğine zorladılar. Onlar hayır dediler, pişman değiliz. Öcalan’ın talimatıyla geldik. Ona rağmen salıverdiler, militan kıyafetleriyle kendi değimleriyle gerilla kıyafetleriyle otobüsün üzerine çıkıp propaganda gezileri yaparken bunları söyledik. Hiç kimse suçluları suçsuz gösterme hakkına sahip değildir, herkes haddini bilmelidir. Hadlerini bilmeyenlere hadleri bildirilir. Bütün milletimiz, o kürsüdeki Ali Haydar Öner gibi isyan etti o görüntülere. Sonra yapılan hata anlaşıldı. O dönemin hatalı politikalarından biri İçişleri Bakanı bu gün Başbakan yardımcısı. O dönemin hatalı mimarlarından biri olan Adalet Bakanı yine Adalet Bakanı ve onların amirleri olan sayın Başbakan oylarını arttırarak yine Başbakan. Bu süreçte valilik görevinde kalmamın anlamı olmadığı anlaşıldı. Sayın Başbakan referandum sürecinde Isparta’ya geldiğinde yasa dışı afişler asılmıştı. Herhalde Çankırı’da da asılmıştı. Ne diyordu o afişler? Anımsayınız. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çankırı’ya geliyor, Çankırı evet diyor. Hatırlıyor musunuz? Bu referandum öncesi , anayasa oylama öncesi yasa dışı bir afişti . Yasa dışılığı yüksek seçim kurulunun kararlarının 62. maddesinde belirtilen bir afişti” dedi ve gerekli işlemleri yaptığını açıkladı.

Tutuklu milletvekillerine değinen Öner: “Ancak bizim iki sayın üyemiz ünce gazeteci Mustafa Balbay ve Dünya’nın en ünlü cerrahlarından pek çok hastaya sağlık şifa veren Mehmet Haberal tutukluydular. Haklarında delil yoktu, bilgi belge yoktu ancak şüpheli sıfatıyla tutukluydular. Ne kadar zamandır? 3 yıla yakın bir zamandır. Salıverilmediler, mahkeme başkanı salıvermeleri gerekir dedi. Diğer iki hakim yok dedi, salıverilmeleri gerekmez dedi. Her biri için 80-100 bin kişi oy vermiş millet vekili seçilmiş ama onların oyları dikkati alınmadı ve 3 hakimden birisi salıverilmiş diğer ikisi salıverilmesin dediği için tutuklu kaldılar. Hani ileri demokrasi? Hani hukuk devleti?  Meclis çatısı altına gelmeleri izin verilmedi. Oradaki söylemlerimiz de çarpıtıldı. Bu iki arkadaşımız meclise gelip yemin edene kadar yemin etmeyeceğiz öyle söylenmemişti. Söylediğimiz şuydu: bu arkadaşlarımıza meclise gelip yemin yolu açılmadıkça ifademiz vardı, onu çarpıttılar” dedi.

Anayasa oylaması ve HSYK’da yapılan değişikliklere de değinen Öner, yapılan çalışma ile yargıya müdahale edildiğini aktardı ve Deniz Feneri örneğini gösterdi. “Referandum bir oyundu” diyen Öner, “O oyunu çok iyi sergilediler. 2 madde için referandum yapıldı. Türk hukuk tarihi ağır bir yara almıştır” dedi.

Yargıda yapılan değişiklikle istediklerini istedikleri yere atıyorlar” diyen Öner, “Kimi görevlendirirlerse görevlendirsinler sıra hesap sormaya geldiğinde hesabını vermek zorundadırlar. Kaddafi 42 yıldır diktatörlük yaptı ama artık kaçacak delik arıyor. Hiç kimsenin zulmü yanına kalmaz. Demokrasi altında zulüm görüyoruz. Bir partiden yana olanlar her türlü tayin taleplerini karşılıyorlar, işe giriyorlar. Ötekilerin işe girmeleri, tayin taleplerinin karşılanması mubah değil. Öyle demokrasi olur mu? Böyle hukuk devleti olur mu? Böyle halk adaleti olur mu? İleri demokrasiye inşallah bir gün geçeceğiz. Ancak bu gün ki ben ne istersem o olmalı anlayışıyla değil. Her şeye karışıyorlar, hiçbir kural tanımaz şekilde meclis kapalıyken hakka ve adalete aykırı kararlar uyguluyorlar.

Yayınlanmamış kitap hakkında da konuşan Öner : “Yayınlanmamış kitaptan dolayı gazeteci tutuklanırsa buda olur. Doğmamış çocuktan dolayı da hamile bayanlar tutuklanır. Nedim Şener neden tutuklandı söyleyeyim. Uğur Dündar’ın sunduğu Arena programının yapımcısı olan Nedim Şener bütün pislikleri açığa çıkaran gazeteci, televizyoncu, araştırmacı. Bu yüzden bütün pislikleri ortaya çıkarttığı için tutuklandı. Farkında mısınız? Farkında değiliz” dedi.

“Her şeye muhalefet eden bir parti değiliz” diyen Öner: “Bizim bir tarzımız var arkadaşlar. Biz ana muhalefet partisiyiz ama her şeye muhalefet eden parti değiliz. Her doğruyu destekleyen, her yanlışın karşısında duran partiyiz.  İktidar yetkisini alan parti yöneltsin, tamam halktan oy almış saygı duyarız. Ama bizde denetim partisiyiz, her şeye muhalefet değiliz. Yanlışa yanlış deriz, doğruya doğru. Hiç kimse kırılmasın, darılmasın. Cesaretle, sağ duyuyla ve kararlılıkla görüşlerimize devam edeceğiz” dedi

CHP’nin Çankırı’da geçmişte kendini iyi anlatamadığını belirten Öner “Geçmişte parti yöneticilerimizin yeterli buluşmamaları yapmamaları ve alanı karşı tarafa bırakmamız bugünkü duruma gelmemize sebebiyet vermiştir. Bu durumu çok çalışarak aşacağız. Alanı karşı tarafa bırakmayacağız. Çankırı’yı iyi tanıyorum. İlimizin sorunlarını avucumuzun içi gibi biliyoruz. İlimizin kalkınma sürecine katkıda

bulunmaya, hemşehrilerimizin taleplerini mümkün olduğu ölçüde karşılamaya gayret edeceğiz. Çankırılı hemşehrilerimizin tercihlerine de saygı duyuyoruz” dedi.