“CHP il örgütü olarak şiddetle kınıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı Fikret Tatlıcı, “İlimiz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün dışında Atatürk Anıtına çelenk konulmasının iktidarca yasaklanmasını CHP il örgütü olarak şiddetle kınıyoruz” dedi.

Tatlıcı konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasının devamında, “AKP İktidarı çeşitli bahanelerle ulusal onur simgelerimizi, ortak değerlerimizi unutturmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken de iklim koşulları, doğal afetler gerekçe olarak gösterilmektedir. Amaç; ortaya konulan yapay gerekçelerle bu etkinlikleri ortadan kaldırmak değil, tarihimizden gelen onur simgelerimizi, ortak değerlerimizi aşındırarak, unutturarak biat eden bir toplum yaratmayı düşünmeleridir.

Çankırı’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Hizmetleri İl Müdürünün, Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başladı. Kutlamalara Milli Eğitim Müdürü ve öğrenciler de katılmıştır. Belediye Meydanında düzenlenen programda Belediye Mehter Takımı gösterisi ile devam edilerek, Gençlik Spor Müdürlüğü öğrencilerinin hazırlamış olduğu jimnastik, boks ve tekvando gösterileri sergilenmiştir. Türkiye genelinde yapılan müsabakalarda dereceye giren öğrencilere Sayın Valimizin vermiş olduğu hediyelerle bayram programı sona ermiştir.

19 Mayıs törenleri kapsamının değiştirilmesi ile şehrimiz, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları bugüne kadar gerçekleştirilen en zayıf organizasyon olmuş, kutlamalar günün anlamı ve önemine yakışır nitelikte olmaktan uzak kalmıştır.

19 Mayıs törenlerinin kapsamının değiştirilmesi, AKP iktidarının toplumu dönüştürme projesinin adımlarını oluşturmaktadır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın en belirgin özelliği gençlerin gösterilerinden oluşmasıdır. Bu gösterileri kaldırmak, bayramın anlam ve önemini, içeriğini ortadan kaldırmak demektir.

Ulusal Bayramlar, ulusların ortak geçmişlerinin ve ideallerinin simgesidir. Ulusal bütünleşmeyi, ortak inanç ve değerleri geliştirmeyi sağlar.

19 Mayıs törenlerinin kapsamının değiştirilmesi ile; AKP iktidarının bizleri bütünleştiren değil, ortak geçmiş ve ideallerden uzaklaştıran, ulus bilinci, vatan sevgisi ve şükran duygusundan yoksun bırakmak isteyen bir iktidar olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Herkesi bize dayatılan bu büyük resmi görmeye, birlik sembollerimize sahip çıkmaya, bir olmaya, Atatürk’ü ve 19 Mayısları anlamaya, yaşamaya ve yaşatmaya davet ediyorum” dedi