“AKP hükümeti 9 yılda ne yaptı ki, 12 yılda bir şey yapsın?”

Saadet Partisi 4. olağan kongresini dün gerçekleştirdi. 100. Yıl Kültür Merkezi’nde yapılan olağan kongrede tik liste yarışırken, Ömer Uzun yeniden İl Başkanlığı’na seçildi.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 4. olağan kongreye Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağda’da katıldı. Divan Başkanlığı’na Fatih Çulha, üyeliklere Rüştü Ay ve Ömer Gündoğmuş’un seçildiği kongrenin açılış konuşmasını SP İl Başkanı Ömer Uzun yaptı.

“Son nefesime kadar Sırat-ı Müstakim üzere olmaktır’ amacım. Tek dileğim budur” diyen Uzun, “Erbakan hocam gitmeden, milletin çileli insanına 60 yıldır bir şeyler anlattı, öğretti ve bir şeyler hatırlattı. İtilmiş, hırpalanmış, hor görülmüş millete, dik durmayı, vakarı ve izzeti öğretti. Köylüye efendi olmayı, şehirliye beyefendi olmayı, elleri tezek kokan kadınlarımıza Fatih’ler yetiştirmeyi öğretti. Müslümanlara ümmet olmayı, birlik olmayı ve insanların Saadet’i için cihat etmeyi öğretti. Batıya bu milletin imanını tekrar hatırlattı” dedi.

Ömer Uzun’dan sonra kürsüye gelen SP Çankırı milletvekili adayı Mehmet Ünver kürsüye geldi. “Çankırımızı karış karış dolaşarak milli görüşü anlatıyoruz” diyen Ünver, “Bu seçimde Çankırı’da en yüksek oyu alacağız” dedi.

“İhale kapmak için değil, şöhret olmak için değil milletimize hizmet etmek için aday olduk” diyen Ünver, hükümete yüklenerek, “AKP yandaşlarına çalışıyor. İşçi, köylü, esnaf zor günler geçiriyor. Köylerimizi dolaştık, yolları sürülmüş tarla gibi. Eskiden seçim zamanı seçim asfaltı atılırdı şimdi seçim yaması atılıyor. 2023 döneminden bahsediyorlar. 2023’e 12 sene var. AKP hükümeti 9 yılda ne yaptı ki 12 yılda bir şey yapsın” dedi.

SP Çankırı milletvekili adayı Vehbi Aydoğan ise, dar bir süreçten geçildiğini ifade ederek, “Bu seçim diğerlerinden farklı ve önemli. İnsanlarımız çok dertli, bunu çok iyi biliyoruz çünkü onların içinden geliyoruz. Refah-Yol hükümeti zamanında çiftçi 2 kilo buğdayla 1 litre mazot alırken şimdi 1 litre benzin için 7 kilo buğday satması gerekiyor” dedi.

Milletvekili adaylarını konuşmasından sonra kürsüye gelen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağda, 35 gün sonra gerçekleşecek seçimin önemine değinerek, “Biz 96-97 yılında 11 ay iktidar olduk ve bu dönemde ülkede tabi afet bile yaşanmadı. Bizim 11 ayda yaptıklarımızı AKP 11 yılda yapamadı. Biz 11 ayda asgari ücreti 3 katına çıkarttık” dedi.

Ağda Isparta SP il  Başkanının bir konuşmasını da aktararak, “SP İl Başkanımız bir toplantı yapmış ve toplantıya 42 tüp getirerek, ‘1996-97 yılında bizim zamanımızda bir asgari ücretli maaşı ile 42 tüp alıyordu. Şimdi ise 10 tüp. 32 tüpü AKP’liler çalmıştır’ diyerek güzel bir örnek vermiştir” dedi

97’den sonra ülkenin borcunun artığını da aktaran Ağda, “Yapılan özelleştirmelerle artık satılacak fabrika kalmadı, yabancılara gitti çoğu. Merkez Bankası’nın rezervinin üçte ikisi yabancıların. Adamlar parasını alıp gitseler çatı üstümüze çöker. Hükümet satacak fabrika bulamadığı için şimdi de yolları nehirleri satmayı planlıyor. 1985 yılından buyana yapılan özelleştirmelerin tutarı 50 milyar dolar. Türkiye’nin bu yıl faize ödediği para ise 40 milyarın üstünde. Yıllardır yapılan özelleştirmeler 1 yılın faizini bile karşılamıyor.

Ülkede ayrıca topyekun bir borçlandırma var. Herkesin bir yere borcu var.” Dedi

“Model ülkeydik hani” diyen Ağda, “bölgemizdeki 22 ülkenin haritası değişiyor. Irak 3 bölündü bile. Türkiye ne olacak. Planlar projeler çoktan hazırlanmış” dedi

Yaşanan terör olaylarına da değinen Ağda, “Çankırı ve Kastamonu milli mücadele bile düşman işgaline uğramamış kentlerimizdir. Ama terör Ilgaz dağında yiğit bir delikanlımızı şehit etmiştir. Nasıl bir istihbaratımız var. Terörist nerden nereye gelip eylem yapabiliyor ve gidebiliyor. Bunun hesabı sorulacak” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra seçime geçildi. Tek listenin olduğu seçimde Ömer Uzun SP Çankırı İl Başkanlığı’na yeniden seçildi.

Yapılan seçim sonrası Ömer Uzun (başkan)

Yönetim kurulu asil: Selahattin Çulha, Ahmet Nazif Gerçek, Ömer Gündoğmuş, Süleyman Canbaz, Mustafa Çulha, Bahattin Şenol, Seyit Mehmet Erdoğan, Mustafa Sezer, Fazlı Şahin, Halil Demir, Osman Keleş, Ahmet Andinç, Münür Aktaş ve Seyfullah Maden

İl Disiplin Kurulu asil: Hüseyin Karagöz, Halil İbrahim Ay, Muharrem Göktaş, Mevlüt Tutucu ve Yavuz Kuşçu

Büyük kongre delegeleri: Ömer Uzun, Ahmet Nazif Gerçek, Muhammet Rüştü Ay ve Sait Yılmaz