Yenigürbüz,”Çankırı’ya Gelecek Her Turist Esnafımıza Bir Nefes Olacak”

Çankırı Belediyesi, KUZKA Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Programı kapsamında yürüttüğü Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi doğrultusunda basın toplantısı düzenledi. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Çankırı’nın tarihi ve kültürel mekânlarının tanıtılması amacı ile düzenlenen toplantıda basın mensupları bilgilendirildi.

Tarihi Çamaşırhanede gerçekleştirilen programda turizme yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Çankırı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ethem Yenigürbüz , özellikle tuz mağarasının önemine değinerek, “Tuz mağarası, Çankırı’da turizmin lokomotifi olacak” dedi.

Belediyenin turizm çalışmalarına değinen Yenigürbüz, “Çankırı Belediyesi olarak geçmişten gelen tarihi eserlerin ayağa kaldırılması için başlatmış olduğumuz restorasyon çalışmalarının bir bölümü tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuş, bir bölümünde de çalışmalar tüm hızıyla sürdürülmektedir. Sokak Sağlıklaştırma kapsamında Uzunyol 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi tamamlanmış, 2. Etabın çalışmalarında da sona gelinmiştir” dedi.

Gastronomi turizmine değinen Yenigürbüz, “Yöresel yemek kültürümüzü ortaya çıkarmaya yönelik faaliyetleri sürdürmekteyiz. Sarımsaklı Et, Yumurta Tatlısı, İnce (yoka) ekmek muskası, tutmaç çorbası, Çankırı höşmerimi gibi yiyeceklerimize Türk Patent Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili gerçekleşmiştir. Çankırı Mutfak Kültürünü öne çıkarmak için 15 farklı ürüne de coğrafi işaret başvurusu yapılmış olup incelemesi devam etmektedir.

Yine Çankırı’mızın mutfak kültüründe önemli yeri olan küpecik peynirinin üretilip satılması için Tarım Meslek Lisesi ile yaptığımız protokol kapsamında üretim gerçekleştiriyoruz. Kızılcık ekşisi ve diğer yöresel ürünlerle ilgili üretimler de başlamıştır. Girişimci bayanlarla kurmuş olduğumuz “Sınırlı Sorumlu Çankırı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” de üretim çalışmalarını sürdürmektedir. Önümüzdeki günlerde bu ürünlerin pazarlamasına da başlanacaktır” dedi.

Tarihi mekanlar konusuna da değinen Yenigürbüz, “İlimize gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken Çivitçioğlu Medresesinde geleneksel Türk süsleme sanatları, tasavvuf musikisi gibi alanlarda kurslar düzenleyip bu değerlerimizi hem gelecek kuşaklara aktarıyor hem de ziyaretçilerin ilgisine sunuyoruz. Buğday Pazarı Hazımiye Medresesi de her odasında Çankırı kültürünü yansıtan yöresel yiyecekler, yöresel kıyafetler, geleneksel mesleklere ait objelerle mini bir kültür merkezi olarak ilgi görmektedir.

Turizmdeki önemli hususlardan biri olan yöresel hediyelik eşya konusunda da öteden beri yapılan çalışmaları düzenlemiş olduğumuz “Yöresel Hediyelik Eşya” yarışması ile taçlandırdık. Arzu ettiğimiz düzeyde ürünler çıkmasa da yarışmaya kayda değer ürünler katılmıştır. Şehrimizi simgeleyecek hediyelik eşyalarla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Çankırı’nın önemli turizm mekanı olan Tuz mağarası hakkında da bilgi veren Yenigürbüz, “Alternatif turizm çeşitliliği açısından sadece Çankırı’mızın değil ülke turizmine de değer katacağına inandığımız Tuz Mağarası Belediyemizce “Yeraltı Tuz Şehri” olarak projelendirilmiş ve güdümlü proje desteği için KUZKA’ya başvurulmuştur.  Önceki yıl madenin dışındaki alanda otopark, WC ve kafeteryanın bulunduğu sosyal tesis hizmete sokulmuş olup madenin içi ile ilgili proje İlgili bakanlık tarafından incelendikten sonra kabul edilmesi halinde yeni yılın ilk aylarında ihale süreci başlatılacaktır. Çankırı’nın kaderini değiştirecek en önemli projelerden biri olan, Çankırı’da turizmin lokomotifi olacak “Yeraltı Tuz Şehri” Projesi tamamlandığında ilimize gelecek yerli ve yabancı turistlerin yöresel yemek, yöresel hediyelik eşya ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyeli oluşturacaktır.

Çankırı Belediyesi olarak yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalar turizm altyapısının iyileştirilmesine yönelik faaliyetlerdir. Takdir edilmelidir ki; bir şehrin turizmde gelişip kalkınabilmesi için o şehrin tüm dinamiklerinin harekete geçmesi gerekmektedir. Bu anlamda hem diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, hem STK’lara hem de sivil girişimcilerin üzerlerine düşeni yerine getirme sorumluluğu vardır.

Unutmayalım ki Çankırı’ya gelecek her turist esnafımıza bir nefes, şehrimizden mutlu ayrılacak her turist ise yeni bir yarenimiz olacaktır” dedi.