Dunlop

“Yazı kitabın, kitap da kütüphanelerin varoluş sebebidir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

47. Kütüphane Haftası kutlamaları kapsamında önceki akşam 100. Yıl Kültür Merkezi’nde Grup Laçin’in önceki vokalisti Hakan Alkar tarafından bir konser verildi.

Karatekin Üniversitesi Müzik Topluluğu’nun da yer aldığı konser öncesinde bir konuşma yapan Kütüphane Müdürü Sadık Ak, kitapların sevdirilmesi, kütüphanelerin tanıtılması, insanlar ile kütüphaneler arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi ve kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gibi amaçlarla düzenlenen Kütüphaneler Haftası’nın bu yıl 47’ncisinin kutlandığını söyleyerek “Uygarlık kitapla başlar. Yazı kitabın, kitap da kütüphanelerin varoluş sebebidir. Kütüphaneler, insanlar için bilgiye ulaşmanın en kolay ve en etkili yoludur Gelişmiş ülke toplumları, sahip oldukları bilgilerin % 60’ını bu yolu kullanarak edinmektedirler” dedi.

Okuma oranının artırılması için insanların dikkatlerinin çeşitli yollarla kütüphanelere çekildiğini, bu etkinliğin temel amacının da gençlerin kütüphaneye ilgi göstermesine ve kütüphanedeki eserlerden faydalanmasına teşvik etme amacını taşıdığını ifade eden Ak, “Okumak gelişmektir. Ne kadar okursak o kadar kültürlü oluruz. Okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, insan ilişkilerinde, karşılarındaki insanları etkileme açısından, hemen ön plana çıkarlar. Zekaları daha işlek kavrayışları daha hızlı olur.

Çankırı İl Halk kütüphanemiz, geçen yıl yapılan tadilatla daha modern bir çehreye kavuşmuştur. Kütüphanemizde 60 bin kitap, 121 süreli yayın, 2 adet günlük ulusal gazete, 4 adet yerel gazete mevcuttur. Bütün gençlerimizi kütüphanemize üye olmaya, kütüphanemizden faydalanmaya ve okumaya davet ediyorum. Çünkü Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı çok düşük.

Kütüphane Haftası açılış konuşmamda da ifade ettiğim üzere, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu’nda Türkiye, kitap okuma oranında Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada bulunmaktadır. Türkiye’de toplumun on binde biri düzenli kitap okuyor. 6 kişiye yılda 1 kitap düşüyor. Bu tabloyu değiştirmek sizlerin elinde.” diye konuştu.

Ak konuşmasının sonunda programda emeği geçenlere ve sponsorlarına teşekkür etti.

Ak’ın konuşmasının ardından Grup Laçin’in önceki solisti Hakan Aklar sahneye çıktı. Anadolu türkülerini seslendiren Alkan’a sazda Karatekin Üniversitesi Müzik Topluluğu eşlik etti.

 

Editörün notu: Çankırı İl Halk Kütüphanesi Müdürünün ismi gazetemizin 2 Nisan 2011 tarihli nüshasında sehven Mustafa Ak yazılmıştır. Doğrusu Sadık Ak olacaktır. İl Halk Kütüphanesi Müdürü Sadık Ak’tan ve okurlarımızdan özür dileriz.