Dunlop

Türk kültürü Çankırı’da buluştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl 2’incisi düzenlenen Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında Çankırı’ya gelen öğrenciler kültürlerini anlattılar. Öğrencilerin söyledikleri türküler ve yaptıkları danslar izleyenleri büyüledi.

Belçika, Kazakistan, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Polonya, Mısır, Lübnan, İran, Suriye ve Bulgaristan’dan rehberlerle birlikte gelen 30 kişilik grup hafta boyunca Çankırı’nın tarihi ve turistlik yerlerini gezerek, Türk kültürü hakkında bilgi aldılar. Türkçe’yi çok rahat bir şekilde konuşabilen öğrenciler, bu gezilerle bizim kültürümüzü de öğrenme fırsatı buldu.

Cumartesi Günü 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nde katılımcılara kendi ülkelerini ve kültürlerini Türkçe olarak anlatan öğrenciler Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Kendi kültürlerini anlatan öğrenciler arasında en çok ilgiyi çeken, Kazak öğrenci Mereke Jaskeyova’nın, Sezen Aksu’nun “Sen ağlama” şarkısını söylemesi oldu.

Kazakistan kültüründen ve yemeklerinden bahseden Jaskeyova, daha sonra sahneye çıkarak şarkısını söyledi. Katılımcılar Jaskeyova’yı uzun süre alkışladılar.

Ardından, sırası ile 11 ülkeden gelen öğrenciler kendi kültürlerini anlatırken, Bulgar öğrenciler Adriana Mitava, Sevenna Evena ve Petya İvanova’nın kendi yöresel türkülerini söyleyerek halk danslarını yapmaları beğeni topladı.

Programa Çankırı karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ömer Çakır, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.