STK’lar toplumun temel kolonudur

Ortadoğu  Düşünce Oluşumu Topluluğu tarafından düzenlenen, “STK’ların  Kuruluşları, İşleyişleri ve Toplumsal Rolleri Hakkında Bilgilendirme  Toplantısı” Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak  Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Murat Yıldırım ve Genç Oluşum Derneği Başkanı Fatih  Cerrahoğlu katıldı.

İlk konuşmayı gerçekleştiren Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Murat Yıldırım Sivil Toplum Kuruluşları’nın dünü ve bugününe değindi. Geçmiş dönemdeki vakıf çalışmalarından örnekler Veren Yıldırım “Dedelerimiz sadece insanları değil hayvanları bile düşünmüş ve kuşlar için bile vakıf kurmuş. Bugün Filistin devletinin büyük bir kısmı şimdi televizyonlarda izlerken güldüğünüz O Hürrem Sultan’a ait ve Filistinliler bu kurulan vakıfla geçiniyorlar. Ayrıca geçmişte şehrin değişik noktalarına sadaka taşları konmuş ve bu taşların içine hayır yapan kişiler para atarmış. İhtiyaç sahibi de ihtiyacı kadarını alır ve işini görürmüş. Şimdi düşünün bu zamanda şehirde bir sadaka taşı olduğunu. Biz ÇAYASAD olarak kısmet olursa böyle bir proje gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

STK’ların toplumun temel kolonlarından biri olduğunu da aktaran Yıldırım, STK’ların en büyük sorunlarının başında ekonomik sorunlar geldiğini aktardı. Üye aidatları ile dernekçiliğin kolay yürümediğini de aktaran Yıldırım, “Zaten bu aidatları da toplayamıyorsunuz. Mekan sıkıntısı, iç çekişmeler de diğer sıkıntılar. Güzel bir organizasyona imza atıyorsunuz, ne beklersiniz bunun sonunda? Moral beklersiniz, taktir beklersiniz. Fakat bu pek olmuyor, üstelik geriden geriden sorgulanırsınız” dedi

“STK’lar bir şeyin güdümü olmamalı” diyen Genç Oluşum Derneği Başkanı Fatih  Cerrahoğlu, “STK’lar halkın sesi olmalıdır ve kimsenin güdümüne girmemelidir” dedi. Genç Oluşumlar Derneği hakkında da bilgi veren Cerrahoğlu, “Canın su isteyince su içersin, fakat dernekçilik böyle değil. Belli kural ve mevzuatları var” dedi