Dunlop

Sevgi Ayı Anlamını Yaşadı ve Yaşattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan “Kaybolan Değerlerimizi Yaşatalım” projesi kapsamında Güneş İlköğretim Okulu’nda “Sevgi ve Saygı Ayı” olarak değerlendirilen Mart ayında umulmayan güzellikler yaşandı.

Tüm okul personelini kapsayacak şekilde uygulamaya konularak gerçekleştirilen projeyi öğretmenler ve öğrencilerin yanı sıra veliler de benimsediler. Öğrencilerin ilginç ve değişik projelerle uyguladıkları Güneş İlköğretim Okulu’nda “Sevgi ve Saygı Ayı” renkli ve güzel görüntüler sergileyerek bu aya adını veren güzelliği yaşadılar ve yaşattılar. Uygulamada tüm öğrencilerin birbiri ile yarışırcasına ve sevgi ile hareket ettikleri gözlendi.

Sevgi ve Saygı konulu proje uygulaması önce sınıflarda başlatıldı. Rehberlik saatlerinde konu ile ilgili rehberlik etkinlikleri uygulandı. Bu konuda okul ve sınıf panoları öğrencilerin konu ile ilgili çalışmaları ile süslendi. Bilhassa sekizinci sınıfların oluşturduğu “Sevgi” ve “Saygı Kapısı” uygulaması büyük rağbet gördü. Bütün öğrencilerin kendi yeteneklerini kullanarak gerçekleştirdikleri güzel sözler, resimler ve şiirler asarak heyecanla takip ettikleri uygulamada “en güzel söz”, “en güzel resim” ve “en güzel şiirler” ödüllendirildi. Sevinçle uyguladıkları bu etkinlikte öğrenciler ödül sahibi olarak sevinçlerini pekiştirdiler.

1 / A Sınıfı öğrencileri, “Öğretmen”, “Anne-Baba”, “Vatan”, “Millet” ve “Bayrak Sevgisi” konularında hazırladıkları şiir dinletisini velileri ile paylaştılar.

3 / B Sınıfı öğrencileri, Atatürk Sevgisi” ve “Anne-Baba Sevgisi” konularında hazırladıkları programlarını velilerine sundular. Bununla da yetinmeyerek doğaya sevgilerini dile getirmek için “Sevgi Ağacı” oluşturarak dikkatleri üzerlerine çektiler. Doğa ve hayvan sevgisi ile ilgili resim, yazı ve şiirlerini bu ağaçta sergilediler.

6. ve 7. Sınıf öğrencileri, Teknoloji ve Tasarım Dersi’nde yaptıkları kuş evleri ve yemlikleri okul bahçesindeki ağaçlara asarak hayvan sevgisini vurgulamanın yanında çevreye gerekli ilginin gösterilmesi ve dikkatleri çekmek için de örnek bir davranış sergilediler.

Bir diğer uygulama da yine 8 / A sınıfı öğrencilerinin hazırladıkları sevgi ve saygı konulu skeci I., 2. ve 3. Sınıf öğrencilerine sunmaları idi.  Küçüklerin severek izledikleri uygulamada ablalar ve ağabeyleri güzel bir davranış sergileyerek örnek oldular.

“Kaybolan Değerlerimizi Yaşatalım” projesi kapsamındaki uygulamayı okul dışına da taşıyan öğretmenlerin öncülüğünde öğrenciler, Vali Vahdettin Özcan’ı ziyareti ile başlattıkları etkinliği Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, müdür yardımcıları ve yaşlılara sevgi ve saygının önemini vurgulamak amacıyla Huzurevi ziyareti ile devam ettirdiler.

Konu ile ilgili olarak Okul Müdürü Muzaffer Derelli; “Bu uygulama ile bir kez daha gördük ki, projelerin uygulanmaları esnasında ne kadar önem verilir ve benimsenirse o kadar başarıya ulaşma şansı doğuyor. Bu uygulamada tüm okul personelimiz, yani Güneş okulu öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği, birlik ve beraberlik içinde bir uygulama yöntemi benimsenmiş, bu uygulamada okul yöneticilerinin bilgilendirme toplantısı yapılarak, öğretmen arkadaşlarımız arasında beyin fırtınası gerçekleştirilerek projenin uygulamada takip edileceği yol tespit edilmiş, ay boyunca sıcak tutulmuş, öğretmen arkadaşlarım ve velilerimiz de öğrenciyi destekleyerek proje öğrenciler tarafından yürütülmüş ve istenen düzeyde başarılı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Konuyu gündemde tutan öğretmen arkadaşlarım başta olmak üzere, gerekli ihtimam ve desteğini esirgemeyen velilerimize, severek uygulamayı gerçekleştiren öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.