Pedagog Yazar Ali Çankırılı ilimizde konferans verdi

Bu yıl 7 düzenlenen okul öncesi eğitim şenlikleri kapsamında Ahmet Talat Onay Anaokulu tarafından anne, babalara yönelik “ Çocukta Özgüven ve Sorumluluk Eğitimi” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansa konuşmacı olarak Pedagog Yazar Ali Çankırılı katıldı.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Osman Çetin, Şube Müdürü Turgut Ünal, A.Talat Onay Anaokulu Müdiresi Müzeyyen Sümer, okul müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan konferansta daha sonra Pedagog Yazar Ali Çankırılı’nın özgeçmişi okundu.

Yazarın özgeçmişinin okunmasının ardından, Pedagog Ali Çankırılı salonu dolduran ve çoğunluğu annelerden oluşan izleyicilere “Çocukta Özgüven ve Sorumluluk Eğitimi” konulu konferansını verdi.

Çocuk eğitiminin daha ana rahminde başladığını belirterek sözlerine başlayan yazar, “Bilimsel verilere görev fiziksel gelişimle birlikte duygusal gelişimde ana rahminde başlıyor, anne ve bebek arasındaki iyi bir duygusal ilişki onun zeka gelişimini de olumlu yönde etkiliyor” dedi..

Anne sütünün önemine de değinen yazar Çankırılı, anne sütü bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm vitamin ve proteinleri içerdiğini ve bu yüzden anne sütüne “Beyaz Mucize” ismi verildiğini söyledi.

Anne ve babaların çocukları kesinlikle kendi yataklarına almamaları gerektiğinin altını çizen Çankırılı bunun hem hayati yönden tehlikeli olduğunu hem de çocuğun cinsel kimliğini kazanmasında yanlış yönlendirmelere yol açabileceğini belirtti.

Deneme yanılma yönteminin çocuklar için en iyi öğrenme yöntemi olduğunu söyleyen Pedagog Çankırılı, “Bu yüzden çocukları rahat bırakarak onlara hata yapma ve doğruyu bulma hakkı tanımalıyız. Bebeklerin bile yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Güvenlikli alan dediğimiz onları kontrol edebileceğimiz bir alan içerisinde onları yalnız bırakmalıyız” dedi.

Konferansın ardından A.Talat Anaokulu Müdiresi Müzeyyen Sümer Pedagog Yazar Ali Çankırılı’ya çiçek takdim ederken Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık ise anaokulu öğrencilerinin yaptığı Türk bayrağı tablosunu kendisine hediye etti.

Program Yazarın veliler için kitaplarını imzalaması ile sona erdi.