Dunlop

Öğrencilere Çankırı’yı tanıttılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Belediyesi Gençlik Merkezi’nde yapılan organizasyonla ilimizde öğrenim gören üniversite öğ­rencilerine kentin tarihi ve turistik yerleri gezdirildi.

İlk olarak tarihi Çamaşırhanede belediyenin kah­valtı ikramında buluşan gençler buradan otobüsler­le Tuz Mağarasına gitti. Mağarayı son derece dikkat çekici ve ilginç bulan gençler Çivitçioğlu Medresesinin mistik atmosferinde ebru ve hat sanatını incelediler. Anadolu’nun ilk Dar’ül Hadisi olan ve halk arasında Taşmescit olarak bilinen Selçuklu dönemi eserini zi­yaret ettiler. Buğday Pazarı Hazımiye Medresesinde Çankırı’ya ait etnografik eserler sergisini gezen ve kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları ile yöresel ürünleri tanıma fırsatı bulan gençler Çankırı’nın zengin tarihi ve kültürel mirasını tanıma fırsatı buldular.

Üniversiteli gençler Çankırı’da bu kadar zengin bir kültürel birikim olduğunu bilmediklerini belirterek “Ger­çek Çankırı’yı yeni yeni tanımaya başlıyoruz. Somut ve soyut kültür mirası yönünden bu kadar zengin bir yer olduğunu bilmiyorduk. Gezip gördükçe Çankırı’yı daha iyi tanıma fırsatı bulduk. Bize bu imkanı veren Belediye Başkanımız İrfan Dinç’e teşekkür ediyoruz” diye konuştular.