Necip Fazıl Anıldı

N.Fazıl Çankırı\'da AnıldıÇankırı Belediyesi tarafından düzenlenen  “Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Programı”nda büyük Üstad, şair Serdar Tuncer’in yorumu eşliğinde anıldı.

100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa, Çankırılıların ilgisi yoğun oldu. Giriş kapısına kadar taşan kalabalık için fuaye alanında sinevizyon gösterisi ile katılımcılara sahne düzeni oluşturuldu.
Hoca Osman Uslu’nun Kur’an-ı tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, Necip Fazıl Kısakürek’in önemli bir fikir ve aynı zamanda aksiyon adamı olduğunu belirtti. Üstad Fazıl’ın toplumun gönlünde yer etmiş bir insan olduğunu ifade eden Başkan Dinç, “Merhum üstadın çilesini, mücadelesini, bu ülkeye kazandırdıklarını, yetiştirdiklerini anlatmaya kelimeler yetmez. O, dünya döndükçe bu ülkede imanlı, inançlı ve aksiyoner bir kitlenin yetişmesine her zaman kaynak olacak. Üstadımızı rahmetle anıyor ve mekânı cennet olsun diyorum. Bu akşam onun şiirleri Serdar Tuncer’in sesiyle tekrar alevlenecek. İnşallah Serdar kardeşimizin de desteği ve katkıları ile Çankırı’da daha güzel işlere de birlikte imza atacağız. Bunun müjdesini de buradan vermek istiyorum.” dedi.
Daha sonra sahneye çıkan Serdar Tuncer, Necip Fazıl Kısakürek’in hayatından, eserlerinden, şiirlerinden ve anılarından bahsetti. Geçtiğimiz yıllarda da Çankırı’ya geldiğini hatırlatan Tuncer, “Kahraman deyince farklı bir algı var; atına binecek, ordusunun başına geçecek, ülkeler fethedecek ki ona kahraman diyelim. Hâlbuki hakikat böyle değil! Fatih ne nispette büyük bir kahramansa Akşemseddin de o nispette büyük bir kahramandır. Itri büyük bir kahramandır, beste beste sonsuza meydan okur. Sinan bir kahramandır; kubbe kubbe yükselerek zamana meydan okur. Necip Fazıl bir kahramandır; dudaklarda bıraktığı şarkı, ölümünün üstünden otuz yıl geçmesine rağmen kat be kat artarak söylenen büyük bir kahramandır.” İfadelerini kullandı.
Necip Fazıl Kısakürek gibi bir dehayı az bir zaman diliminde anmak ve anlamanın mümkün olmayacağını belirten Tuncer “Ancak gönlümüze ona dair bir zerk, kalbimize bir sızı, idrakimize bir fikir, bir tat düşerse bu akşam işte o zaman üstad için büyük kardır, bizim için ondan daha büyük bir kardır” şeklinde konuştu.
Sohbet havasında geçen programın sonunda şair Serdar Tuncer, kendisine takdim edilen bir buket çiçeği “Peygamber Efendimizin kızı Fatma Anamıza” vurgu yaparak sahnenin en yakınında bulunan “Fatma” isimli vatandaşa hediye etti.
Katılımcılardan büyük alkış toplayan Tuncer, program sonunda hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.