Kutsal topraklara yolculuk başladı

“Bu yol Medine’ye gider, gönülleri bir hoş eder…”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca organize edilen ilk Hacı kafilesi Cumartesi günü saat 11:00’de Ahmet Yesevi Camii önünden uğurlandı.

Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara hareket eden 56 hacı adayı Cumartesi günü Ahmet Yesevi Cami önünden dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Çankırı İl Müftüsü Arslan Türk’ün de katıldığı uğurlama programında hem kutsal topraklara giden hacı adayları, hem de onları uğurlamaya gelen yakınları göz yaşlarına hakim olamadı.

Uğurlama programında “Mukaddes yolculuğun mukaddes yolcuları” diyerek konuşmasına başlayan İl Müftüsü Türk, “Her uğurlamada sizler gibi ben de duygusal anlar yaşıyorum. 15 gün sonra inşallah ben de sizlere katılacağım ve sizlerin selamını ileteceğim. Sizler de aynı şekilde Çankırı’dan o kutsal topraklara gelemeyen kardeşlerimizin selamını ve saygısını Resulullah’a iletin ve bol bol dua edin. Sizler Cenab-ı Allah’ın misafiri ve Çankırı’nın elçileri olarak orada bulunacaksınız” dedi.

Türkiye’den bu sene kutsal topraklara gitmek için 900 bin kişinin müracaat ettiğini, fakat 100 bin kişinin gitmeye hak kazandığını belirten Türk, “Bu sene Cenab-ı Allah 100 bin kişiyi evine davet etti. Bu yolculuk şerefli ve bir o kadar da meşakkatli. Çünkü şeytan ve nefis bu yolculukta sizlere çok vesvese verecek. Peygamberimiz bile hiçbir ibadette etmediği duayı hac yolculuğunda etmiş ve hac yolculuğunu kolay kıl demiş. Resulullah bu duayı ettiyse demek ki bir zorluk var. Onun için asla birbirimizi kırmayalım. Yolculuğun oradaki ibadetin önemini bilerek bol bol dua edelim. Cennet kolaylıkla kazanılmıyor. Elbette zorluklar çekeceğiz, ama Cenab-ı Allah’ın rızasını kazanacağız.” dedi.