Dunlop

Kaplan uzmanlaşmanın önemine değindi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Kariyer Günleri  beşinci gün oturumları ile devam etti. Kariyer günlerinin beşinci gün konuğu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan oldu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, yatılı öğretmen okulundayken müzik okumak istediğini, ancak Türk müziğinin dinlenilmesinin ve icrasının yasak olduğunu ayrıca meslek okullarından üniversiteye geçmek için yeni bir lise diploması almak gerektiği ve böyle bir kuşağın üyesi olarak üniversitede Türk edebiyatına yönlendiğini belirterek, akademisyenliği hep severek yaptığını, yeniden dünyaya gelse yine akademisyen olmayı isteyeceğini belirtti. Akademik geçmişinden yaşadığı deneyimleri dinleyicilerle paylaşan Kaplan, uzmanlaşmanın önemine değinerek, dünyaya yön verecek kuşakların uzmanlaşma ile bunu başarabileceklerini belirterek dinleyicilere kapalı devre bir anlayışın ortadan kalkması gerektiğini ve bunun uzmanlaşma ile mümkün olabileceğini ifade etti.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, üniversite öğrencilerinin kitap okuma konusunda eksiklerinin devam ettiğini iyi bir okuyucu kategorisine girebilmek için kendi alanlarının dışında yılda en az 25 kitap okumak gerektiğini özellikle edebi ürünlerin insana pek çok bakış açısı ve farklı bir kimlik kazandıracağını vurguladı. Öğrencilerle sohbet şeklinde geçen konuşmasında Kaplan, bir öğrencinin bildiklerini aktaramamasının okuma eksikliğinden kaynaklandığını, gerekirse bir yazarın eserini birebir yazarak okumak gerektiğini, böylelikle yazarın ifade biçimini, cümle kurma şeklini ve anlatım olanaklarını öğrenmenin mümkün olacağını söyledi. Programın sonunda Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş tarafından tuz lambası hediye edildi.