İnsan Hakları Günü

İnsan Hakları GünüÇankırı Valiliği İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı’nca 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle 100. Yıl Kültür Merkezi’nde “İnsan Haklarının Bizcesi” konulu panel düzenlendi.


Panelin başında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Panele Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, İl Emniyet Müdürü Ali Murat Dağlı, Çankırı İş Kurumu Müdürü Muzaffer Çamırcı, İl Müftüsü Arslan Türk, İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakoç ve STK temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Emine Ünal tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirisi okunması ile başlayan panele konuşmacı olarak katılan Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Reha Yılmaz, Atatürk’ün hak ve hukuk alanında gerçekleştirdiği inkılâplarda geleceği gördüğünü belirtti.

İnsan haklarının Türkiye’de ve batı ülkelerinde uygulanabilirliğine değinen Yılmaz, İngiltere’de 1215 tarihinde kabul edilen Manga Carta Libertatum’unu hatırlatarak, “Bence bu kavram insan hak ve hürriyetlerini tesbih için değil, iktidar ile halk arasındaki dengeyi kurmak için ilan edilmiştir. Ben insan haklarını bir ümit ve bir insan olma damgası olarak tanımlıyorum ve etrafımdakilere o şekilde anlatıyorum. İnsan hakları insanlık için bir değer ve ümittir. Dünyada insanın sahip olduğu bir hakkı kazanması kadar büyük bir haz yoktur” diye konuştu.

Karatekin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Özdemir de insan haklarının psikolojik ve sosyolojik tabanına inilmesi gerektiğini belirterek, “Bence insan haklarındaki esas sorun tanımda kalmasıdır. İnsan haklarının tanımında değil, uygulamasında problemler vardır. İnsan hakları batılı ülkelerde de, Türkiye’de de aynıdır. Tüm dünya insanlarının bu konuda beklentileri aynıdır. Bilim nasıl evrenselse, bu haklarda evrenseldir diye düşünüyorum. İnsan hakları kavramı insanlığın ortak malıdır.” ifadelerini kullandı.

Panelin sonunda ‘İnsan Hakları’ konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından çeşitli hediyeler verildi.