Dunlop

Ildızım Yaranı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da devam eden Ildızım  Köyü Yaranı başağa ocağını köyünde yakarak sona erdi.Yaran kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için düzenlenen geceye özellikle İstanbul’dan otobüs ve özel araçları ile katılanlar heyecanlı dakikalar yaşadı.

Başağanın gecesine ayrıca Kaymakam Hasan Göç, asayiş ekip yetkilileri, Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Metin Memiş, diğer kurum yetkilileri ile kalabalık  bir davetli topluluğu katıldı.

Gecede Yaran geleneğini yansıtan çeşitli halk oyunları, doğaçlama orta oyunları genç yarenler tarafından sunuldu. Gecede Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Metin Memiş,  Büyük Başağa Recep Bembeyaz’a “Dönmeyi Düşünmediler (57.Alay)” , Küçük Başağa Abdullah Boz’a “Camiyi Kışlaya Çevirdiler” tabloları ile Kaymakam Hasan GÖÇ’e ise aynı gün Başağa gecesi olan Ahmet Absarılıoğlu’nun “Yaran” kitabını hediye etti. Başağa ise çok duygulandıklarını ve yaran odalarında sürekli bu anlamlı tabloların muhafaza edileceğini ifade etti.Gecenin ilerleyen saatlerinde misafir ağalar ocakların daim, muhabbetin şen olması temennisi ile yarandan ayrıldılar.