Hilmi Efendi anıldı

Astarlızade Şeyh Mehmet Hilmi Efendi Cuma Günü Ankara’da yapılan bir etkinlikle anıldı. Anma törenine Astarlızade Hilmi Efendinin torun Hilmi Astarlı, Çankırı’dan gelen sevenleri, Ankara’da yaşayan Hilmi Efendi aşıkları ve çok sayıda misafir katıldı.

Programı Radyo Programcısı “Pir-i Sani Seyyid Mustafa Çerkeşi’nin torunlarından” Kürşat Erenbilge sundu. Fatih Başdemir’in Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylendi. Prof. Dr. Hasan Onat hoca Hilmi Efendinin hayatı ve yaşamı hakkında uzun bir sunumda bulundu. Sunum arasında Fatih Başdemir tarafından ilahiler okundu.
Kürşat Erenbilge ise Hilmi Efendinin hayatını sundu. Dr. Ahmet Kıymaz ise Hilmi Efendinin yaşadığı yüzyıl ve dönemin Çankırı’sına bakış konusunu görsel slayt desteği ile açıkladı.
Torun Hilmi Astarlı ise Dedem Astarlızade Hilmi Efendi konulu sunumuna ney taksimi ile başladı, ardından dedesi Astarlızade Hilmi Efendi ile yaşadığı anekdotları anlattı. Yaklaşık 3 saat süren program hatim duaları ile sona erdi. Program sonunda Astarlızade Hilmi Efendi Derneğinin kurulma aşamasında olduğu belirtildi. Programa İskilipli İbrahim Ethem Hazretlerinin torunu Mimar Galip Karaman da katıldı. Ayrıca programda sunum yapanlara plaket takdim edildi.