Hıdırellez Bayramı coşkuyla kutlandı

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak ilk defa düzenlenen “Türk Milliyetçileri 3 Mayıs Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez Bayramı’nda Buluşuyor” etkinliğine ilgi yoğun oldu.

Kenbağ mesire yerinde yapılan “Türk Milliyetçileri 3 Mayıs Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez Bayramı’nda Buluşuyor” programının açılış konuşmasını yapan TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı, “TÜRKAV olarak düzenlemiş olduğumuz bu yıl ilkini yapacağımız bundan sonra da her yıl yapmayı planladığımız “Türk Milliyetçileri 3 Mayıs Türkçülük Yürüyüşü ve Hıdırellez Bayramı’nda Buluşuyor” etkinliğine katılımınızdan dolayı şahsım ve TÜRKAV yönetim kurulu adına hepinize hoş geldiniz diyorum.

Bugün Hıdırellez; bir rivayete göre Hıdır ile İlyâs aleyhimesselâmın buluştukları gün olması nedeniyle Hıdırellez denmiştir. Çeşitli dini kaynaklarda Musa aleyhisselâmın ümmetinden bir velî veya peygamber olduğu bildirilen, Kur’ân-ı Kerîm’de, “Kullarımızdan bir kul…” diye anılan Hıdır kurak bir yerde oturmaktadır. İlyâs aleyhimesselâm’la buluşmaya giderken geçtiği yerlerin yeşerdiği bütün yöreye bolluk bereketin geldiği görülür ve halk bayram eder. Türk Milleti o günden bugüne bu buluşma günü olan 6 Mayısı bir bayram havası içinde hıdırellez bayramı olarak kutlar.

Ali b. Cemâl Nebîti hazretleri diyor ki: “Hızır (a.s.) kendisinde şu üç haslet bulunan kimse ile görüşür. Bu üç haslet yoksa kul meleklerin ibadetini bile yapsa onunla görüşemez.

• Birincisi: Kişinin, her hâli ile sünnet-i seniyeye uyması,

• İkincisi: Kalbinde Müslümanlara karşı kin, adâvet, haset ve diğer kötü duyguları beslememesi,

• Üçüncüsü: Dünyaya düşkün olmamasıdır.”

Tıpkı Hıdırın geçtiği yerlere bolluk ve bereketin geldiği gibi, Resul Peygamber (sav) efendimizin bir kavim gelecek asırlarca islamın bayraktarlığını yapacak dediği söz gerçekleşir. Türkler islamiyeti kabul etmiş, Müslüman Türk Milletinin geçtiği, fethettiği yerlerde zulüm-işkence bitmiş, halkın çekmiş olduğu ızdıraplar son bulmuş, Yeryüzüne Türk-İslam nizamı, yüce Allah’ın(cc) adaleti gelmiştir.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimizin işaret ettiği Anadolu, İstanbul, Kıbrıs atalarımız tarafından fethedilmiş,  Akdamarda, Sümenede çan sesleri susmuş, Ayasofya Kilise olmaktan çıkıp Müslümanların hizmetine girmiş kısaca Türk Milletinin girdiği her yere İslam girmiş, her yer huzur ve güvene kavuşmuştur.

Türk Milletinin bu engin Hoşgörüsü, eşsiz Kahramanlıkları ve yüce adaletinden rahatsız olan Batı; İslamiyeti yeryüzünden silmek ve yeniden Yahudi ve hristiyan düzenini kurmanın yolunun Türk Milletini yok etmekten geçtiğini anlamış, dışarıdan savaşarak yıkamadıkları Türk Devletini içerden yıkamanın hesaplarını yapmaya başlamışlardır.

Düşmanların dışarıdan kuşattığı, içerden de bazı vatan hainlerinin bulunduğu lobileri devreye sokarak özümüzü, kimliğimizi, inancımızı unutturma, yok etme gayreti içine girmişlerdir.

Dış mihraklara ve onun yerli işbirlikçisi satılık beyinlere Türk Milletinin emniyet kilidi olan Türk Milliyetçileri olarak buradan sesleniyoruz.

Öz be öz Türk evlatlarının kendi öz yurtlarında garip bırakılsa da duruşlarından asla taviz vermeyecektir

Her geçen gün damarlarında dolaşan Türk kanını inkâr eden, bu vatanı bölmek isteyenlerin sayısı çoğalsa da her zaman karşılarında Türk Milliyetçilerini bulacaktır.

İbadethane açılmasının serbest bırakılmasıyla ülkemizde sayılarının her geçen gün arttığı havra ve kiliselerin açılmasının önünü kesmek için ibadethaneler açılsın yerine cami ve mescit olarak değiştirilerek Ayasofya’nın en kısa zamanda cami olarak hizmet vermesi sağlanmalıdır.

Vatan sevmek imandandır

Sevmiyorsan eğer Bilin ki kandandır diyor hepinize saygılar sunuyorum. Ayrıca şu an bizim güvenliğimiz için burada bulunan güvenlik görevlisi arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

MHP eski Milletvekilleri İrfan Keleş, Ahmet Bukan, MHP İl Başkanı Arif Soysal, MHP İlçe Başkanı Mahmut Doğar, MHP İl Genel Meclis Üyesi T.Rüştü Özgür, Ülkü Ocakları Başkanı Saltuk Buğra Ateşli, Türk Metal Sendikası Çankırı Şube Başkanı Aydın Akbaş, Türk Eğitim Sen Başkanı Nuh Yalçın, Türk Sağlık Sen Başkanı Ali Bağdat, Türk Yerel Hizmet Sen Başkanı Erol Selci ve vatandaşların eş ve çocukları ile katıldıkları etkinlikte MHP İl Başkanı Arif Soysal’ın yaptığı duanın ardından,  MHP eski Milletvekilleri İrfan Keleş yaptığı kısa konuşmanın sonunda TÜRKAV tarafından ikram edilen açık büfe kır kahvaltısına geçildi.

Katılımcılar TÜRKAV tarafından yapılan bu etkinlikten büyük haz duyduklarını özellikle rengarenk boyalı yumurtaları çok beğendiklerini ve bu tür etkinliklerin daha sık yapılmasını temenni ettiklerini söylediler.

Yazarlarımız Hakkında