Herkes ayakta kitap okudu

Tarihi Ahmet Mecbur Efendi Kütüphanesi’nin kültürümüze kazandırılması için düzenlenen kitap okuma eylemi dün gerçekleştirildi. Programda bir konuşma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, “Tarihsiz milletler talihsiz milletlerdir. Tarihe sahip çıkmadığınız zaman tarihle övünmenin anlamı yok. O zaman talihsiz millet olursunuz zaten” ifadelerini kullandı.

Çan saati önünde gerçekleştirilen kitap okuma eylemine Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık, ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, öğretim üyesi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım, “2005 yılından beri sanatsal ve kültürel faaliyetlerin odağında yer almak, tüm siyasi kuruluşlara ve STK’lara eşit mesafede yaklaşarak birlik, beraberlik içinde aktiviteler yapmak temel arzumuzdur” dedi.

ÇAYASAD olarak en önde gelen misyonlarının kültürel değerleri hatırlatmak ve korumak olduğunu belirten Yıldırım, bu değerleri nesilden nesile aktarmayı amaçladıklarını söyledi.

Yıldırım, Ahmet Mecbur Efendi kütüphanesinin manevi havası, tarihi dokusu ve kültür alanındaki rolü ile sahip çıkılması gereken bir yer olduğunu dile getirdi.

“Ahmet Mecbur Efendi kütüphanesinin, tanıtılmayı, sevilmeyi ve çocuklarımıza emanet edilmeyi fazlasıyla hak eden bir mekan olduğuna yürekten inanıyoruz” diyen Yıldırım, “Milli ve manevi değerlerini unutmuş, tarihi ve kültürel varlıklarına sahip çıkmamış milletlerin nasıl kaybolup gittiklerinin şahidi tarih kitaplarıdır” ifadelerini kullandı.

“Ahmet Mecbur Efendi kütüphanesinin kültürümüze kazandırılması adına imkanlarımız ölçüsünde ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” şeklinde konuşan Yıldırım, “Böyle bir değeri hep birlikte, el ele vererek canlandırırsak, daha anlamlı ve daha kolay olacağına inanıyoruz.

Restorasyon için çeşitli girişimlerde bulunduk. İnşallah olumlu sonuçlar alırız. Öz benliğimize, öz kültürümüze sahip çıkmak adına bizleri yalnız bırakmadığınız için herkese teşekkür ederim” dedi

Yıldırım’ın konuşmasının ardından söz alan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, “Üniversitemiz, Çankırı’nın her şeyini önemsiyor. Bu bağlamda üniversitenin yaptıkları ortada” diyerek sözlerine başladı.

“Tarihsiz milletler, talihsiz milletlerdir” şeklinde konuşan Savaş, “Tarihe sahip çıkmadığınız zaman tarihle övünmenin bir anlamı yok. O zaman talihsiz millet olursunuz zaten” ifadelerini kullandı. Tarihi yapıtların kaybolduğu takdirde, yerine yenisini koymanın zor olduğunu belirten Savaş, tarihi dokuların korunması gerektiğini söyledi. Savaş, “Çankırı’nın tarihi kimliğine layık olan ne varsa her şeyi yapmaya hazırız” dedi ve konuşmasını tamamladı.

Savaş’ın konuşmasının ardından ÇAYASAD Yönetim Kurulu üyelerinden Yüksel Aslan ile Orhan Kemal Karakuş, Ahmet Mecbur Efendi hakkında katılımcılara bilgi verdi ve Ahmet Mecbur Efendi’nin şiirlerini okudu.

Daha sonra 5 dakikalık kitap okuma eylemi gerçekleştirildi ve tarihi kütüphane gezildi.