Dunlop
featured

Gelin Tanış Olalım, Cibuti’yi Cibutililerden Dinleyelim etkinliği gerçekleşti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi Afrika Ülkeleri İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Gelin Tanış Olalım!’ programlarının ilki olan ‘Cibuti’yi Cibutililerden Dinleyelim’ etkinliği İİBF Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Şevki Adem moderatörlüğünde gerçekleşen programda Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde eğitim görmekte olan Cibutili öğrenciler ülkelerinin tanıtımına yönelik sunumlar yaptı. İlk olarak Abdikani Ali Hadji Moussa Cibuti hakkında genel bir tanıtım yaparken, Yahya Moumine Ali 1977’de bağımsızlığını kazanan yeni bir ülke olan Cibuti’nin tarihsel geçmişi, ülke bayrağının ne anlama geldiği, ülkede yaşamakta olan etnik gruplar ve Cibuti’de gezilecek yerler hakkında bilgiler verdi. Cibuti’nin geleneksel kıyafetleri, halk dansları ve geçmişteki yaşam tarzlarını Araksan Khaire Osman tanıtırken, ülkenin geleneksel yemekleri, kız isteme ve düğün merasimleri gibi kültürel yönleri hakkında da Bilan Robleh Ahmed bir sununm gerçekleştirdi.

Akademisyenler ile Cibutili ve Türk öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen program her bir sunum sonrasında katılımcıların soru sorabildiği samimi bir atmosferde gerçekleşti. Kültürler arası etkileşime imkan sağlayan etkinliğe sunumları gerçekleştiren öğrenciler geleneksel kıyafetleriyle katıldılar. Cibutu yerel kültürünün farklı yönleri ile yansıtıldığı program genel soru cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.