Gazete girmeyen ilçeye, gazete kurmayı hedefliyor

Türkiye’nin en küçük ilçelerinden birisi olan Bayramören’de sabahın ezan sesiyle başlayan hayat, hava kararırken sona eriyor.  Yerel ve ulusal gazetenin bulunmadığı ilçede halk, ülke ve Dünya gündemini televizyonlardan takip ederken, yerel olaylardan habersiz kalıyor. İlçede yaşayan Damla Özen ise önceden beri alışılagelmiş durumu bozarak, ilçedeki yerel olayları anlatan bir gazete kurmayı hedefliyor.

20 yaşındaki Damla Özen, yerelde olup bitenleri anlatan bir gazete ile halka okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor.

İlçede yerel ve ulusal gazete satılmadığını belirten Özen, “Çocukluğumdan beri gazeteciliğe merakım var. Hep memleketimdeki yerel bir gazetede çalışmayı hedeflerdim ama burada bırakın yereli ulusal gazete bile satılmıyor. Bu eksikliği görünce gerçekten çok duygulanıyorum. Burada gazete okumak isteyenler Kurşunlu ilçesine giderek gazete alıyorlar” diyor.

Öğrencilik hayatında Ankara’da bulunan bazı basın kuruluşlarında çalıştığını ifade eden Özen, “Bayramören’e geldiğimde gazete eksikliğini iyice hissetmeye başladım. Buradaki insanlar ülke gündemini takip edebiliyor, ama yerelde ne olup bittiğinden habersiz kalıyorlar. Ben bu durumun önüne geçmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kendisine ait fotoğraf makinesiyle ilçedeki olayları fotoğrafladığını anlatan Özen, ilçe halkı tarafından ‘gazeteci kız’ olarak anılmaya başladığını belirtiyor.

İlçe halkının olaylardan habersiz kalmasının kendisini daha da hırslandırdığını belirten Özen, “Bende çocukluğumdan beri doğduğum topraklar için bir şeyler yapma isteği vardı. Gazete kurmak istediğimi çevremdekilere aktardım. Çevremdekiler de bana destek olma sözü verdiler, bu hedefle önümüzdeki yıllarda buraya yerel bir gazete kurmayı hedefliyorum. Çabalarımın boşa gitmeyeceğine, ilçem için güzel bir işe imza atılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İlçe halkının kendisini gazetede görmesinden dolayı büyük mutluluk duyacağını söyleyen Özen, gazete ile ilçede alışılagelmiş durumun önüne geçileceğini ve gazetenin halka okuma alışkanlığı kazandıracağını savunuyor.