Dunlop

Emekli öğretmenin kaya tuzu merakı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı’da emekli bir öğretmen kaya tuzundan yaptığı ürünleri piyasaya pazarlıyor. Emekli olduktan sonra kendi imkânlarıyla Zafer İş Hanına açtığı şirin dükkânıyla emeklilik günlerini değerlendiren Mustafa Çağlar, tuzun rafine edilmemiş halinin insan sağlığına önemli katkıları olduğunu vurguluyor.

Kısa süre önce açtığı Kaya tuzu dükkânının Türkiye genelinde büyük rağbet gördüğünü vurgulayan Çağlar, kaya tuzunun işlenmemiş halinin her derde deva olduğunu iddia ediyor. Süs eşyalarından takı malzemelerine, kaya tuzu lambalarından masa isimliklerine kadar kaya tuzundan birçok malzeme üreten Çağlar, kaya tuzunun özelliklerini yaklaşık 50 yılda kaybettiğini ve radyasyon ışınlarını kestiğini ileri sürüyor.

Tuz mağaralarının diğer ülkelerde şifahane olarak kullanıldığını dile getiren Çağlar, “ Tuz içerisinde bulundurduğu minerallerle birçok sağlık problemini çözer. İşlenmemiş saf tuz içerisindeki özellikler yaklaşık olarak 50 yıl özelliklerini kaybetmez. Çankırı’da fazlasıyla bulunan işlenmemiş saf tuz, içerisinde bulundurduğu minerallerle bedenimizin birçok ihtiyacını karşılayacak özelliklere sahiptir.  Masa üzerlerine koyulan ve süs mahiyeti taşıyan tuzdan yaptığımız lambayı özellikle radyasyonu kestiği için tüm çalışanlara tavsiye ederim. Ayrıca evinizde kullanabileceğiniz değişik kaya tuzu parçaları da radyasyon ışınlarının yanı sıra nefes darlığına da iyi gelmektedir. Ayrıca bu tuzlar kilo problemini, tansiyon problemini ortadan kaldırır. Bunun yanında obezitenin de önünü alan önemli bir maddedir. Bilhassa içindeki magnezyum oranıyla kalp hastalarında ve damar sertliklerinde bunun kullanılması gerektiği düşünüyorum. İşte bütün bu özellikler ve güzelliklerin maliyeti tahmin edemeyeceğiniz kadar ucuz” diye konuştu.

Kaya tuzunda bulunan minerallerin, kaplıcalar da bulunan minerallerden 40 kat daha fazla olduğuna yer veren Çağlar, işyerinin kısa sürede birçok firma ve sağlık kurumuyla anlaştığını ve firmayı büyütmek için elinden geleni yapacağını kaydetti.