Eldivan birinci oldu

Ülke genelinde 2004 yılından beri geleneksel olarak yapılan ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ bilgi ve proje yarışması dün de Çankırı’da yapıldı.

Yarışmanın açılışında bir konuşma yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, dünya tarım işgücünün yüzde 40’ını kadınların oluşturduğunu söyledi. Tarımın Türkiye için önemli ve vazgeçilmez bir sektörü olup kadınların da bu sektörü omuzlayan unsurlar olduğunu söyleyen Özcan, “Gerek dünyada, gerekse ülkemizde tarımsal üretim ve beslenmede en büyük rolü kadınlar oynamaktadır. Ülkemizde büyük çoğunluğu küçük işletmelerden oluşan aile tarımında erkeğin en büyük destekçisi kadınlardır” ifadelerini kullandı.

Yarışmanın ana hedefinin bilgilendirme olduğunun altını çizen Özcan, “ ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ Bilgi, Kadın çiftçilere götürülen eğitim yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda kadın çiftçilerin performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını artırmak, sağlıklı beslenme ve kaliteli ürün üretme bilincini geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak, girişimcilik ruhunu aşılamak ve kapasitelerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Bu yarışmada birinci olan yarışmacımız bölge yarışmasında ilimizi temsil edecektir” dedi.

Özcan’ın konuşmasının ardından başlayan yarışmada 5 kadın çiftçi kıyasıya yarıştı. Toplam 15 sorunun yer aldığı yarışma sonunda, Eldivan ilçesinden Seval Teke isimli yarışmacı tüm sorulara doğru yanıt vererek birinci olurken, bölge yarışmalarında Çankırı’yı temsil etmeye hak kazandı. 150 puan alarak birinci olan Eldivan ilçesini 130 puanla Korgun izlerken, Çankırı merkez 120 puanla 3.’lük koltuğuna oturdu.

Yarışmanın sonunda kadın çiftçilere ödülleri takdim edildi. Birinci olan Seval Teke 3 küçük altın ödülünü Vali Vahdettin Özcan’ın elinden aldı. İkinci olan Korgun’a 2 altın ödül verilirken, Çankırı merkezi temsil ederek üçüncü olan kadın çiftçiye 1 altın ödül verildi. Yarışmaya katılan diğer çiftçilere ise birer gramlık hediyelerle birlikte çeşitli hediye paketleri takdim edildi.

Yazarlarımız Hakkında