Cümlelerin Yolu Bu Kez İmaret’ten Geçti

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Candaroğlu Yurdunda Bey İmaretleri” kitabını basın mensuplarına tanıttı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Çetin tarafından kaleme alınan ve 1430 yılından itibaren bir asırlık dönem içinde Çankırı Kasım Bey İmareti ile Kastamonu İsmail Bey İmareti’ni konu alan kitap, belediyenin kültür yayınları arasında yerini aldı.

Kitabın, Çankırı’nın unutulmuş bir mekânı olan “İmaret”i konu olarak ele almasının yanında şehrin sınırlarını da aşarak bölgeyi ele almasını değerlendiren Belediye Başkanı İrfan Dinç “Çankırı tarihte olduğu gibi bugün de liderliğe soyunacak. Zira Çankırı, yapılan çalışmalarla sadece kenti kapsayan değil bölgeyi kapsayan çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmaları, Çankırı’nın bölgede lider olma yolundaki adımları olarak değerlendirebiliriz.” diye konuştu.

Üniversitenin kentle ilgili sosyal ve kültürel anlamda görev ve sorumluluklarını yerine getirerek beklentileri karşıladığını ifade eden Başkan Dinç, akademisyenlerin donanımlarını olabildiğince aktararak insanlara katkı sağladıklarını belirtti. Dinç, ayrıca, “Candaroğlu Yurdunda Bey İmaretleri” kitabının Çankırı’nın yerel tarihi açısından çok önemli bir çalışma olduğunu, bu işlerin kolektif bir çalışma gerektirdiğini de belirterek “ Siz birikiminizi biz de maddi imkânlarımızı ortaya koyarak brandanın altındaki hazineleri ortaya çıkartıyor ve böylece kalıcı eserlere imza atıyoruz.” diyerek İmaret’le ilgili hissiyatı yeniden dirilttiği için kitabın yazarı Yrd. Doç. Dr. Halil Çetin’e teşekkür etti.

Kitabı yazma aşamasında Belediye Başkanı İrfan Dinç’in büyük desteğini aldığını dile getiren Çetin, Çankırı’nın fahri hemşerisi olmayı istediğini ve her türlü çalışmaya destek vereceğini söyleyerek “ Ben kitabı yazarken sizden cesaret aldım. Sizin bu övgünüz, desteğiniz ve cesaretiniz olmasaydı biz de bu cesareti gösteremezdik. Size canı gönülden teşekkür ediyorum Başkanım.” diyerek memnuniyetini belirtti.