Çevre Bilinci Topluluğu’ndan Anlamlı Etkinlik

Çankırı Karatekin Üniversitesi Çevre Bilinci Topluluğu tarafından halka yönelik olarak çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla Yunus AVM giriş katında stant açıldı.

Çevre Bilinci Topluluğuna üye 15 öğrenci tarafından Yunus AVM’de açılan stanta vatandaşlara çeşitli broşürler dağıtılarak çevre temizliğinin önemine dikkat çekildi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür Müdürü Murat Yıldırım’ın da öğrencilere destek verdiği programda temsili olarak bir boş şişe AVM’nin kenarına bırakıldı. Vatandaşların çevreye karşı duyarlılığını artırmak amacıyla bırakılan boş şişeyi yerden alıp çöp bidonuna bırakan bir vatandaşa, Çevre Bilinci Topluluğu tarafından tişört hediye edildi.

Gerçekleştirilen program hakkında bilgi veren Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür Müdürü Murat Yıldırım, özellikle gelişmiş ülkelerde çevre bilincinin çok yaygın olduğunu aktararak, “Öğrenci arkadaşlarımı bu duyarlı davranışlarından dolayı kutluyorum. Bize böyle bir program gerçekleştirmek istediklerini aktardılar ve biz de üniversite olarak çeşitli konularda kendilerine katkıda bulunduk” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, gençlerin duyarlı olmasının önemine değinerek, “Gençlerimizin çevreye olan ilgisi gerçekten bizleri heyecanlandırıyor. Çünkü geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin duyarlı olması geleceğimizin daha aydınlık olması demektir. Bu güzel işe emek veren arkadaşlarımız bugün 5 kişiye çevre bilincini aşılamış olsalar dahi büyük bir başarı olur. Çünkü o 5 kişi başka kişilere de bu bilinci aşılayacak ve program amacına ulaşmış olacaktır” dedi.

“Daha temiz bir çevre, sağlıklı bir yaşamdır” diyen  Çankırı Karatekin Üniversitesi Çevre Bilinci Topluluğu Başkanı Tuğba Güzelçiftci, “Üniversitemizde ve çevremizde çevre binicini uyandırmayı amaçlıyoruz ve bugünkü programımızda halkımızı çevreye karşı  duyarlılığa davet ediyoruz. Çevremiz gerçekten kirli ve çöp bidonları yetersiz. Şehrimizdeki çöp kutularını artırılması yönünde bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Daha yeni kurulan bir topluluğuz ve bu ilk etkinliğimiz. İnşallah bugünkü programımızda vatandaşlarımıza bu önemli konuda bir şeyler verebiliriz. Bir cam şiye doğada 4 bin yıl, plastik şişe bin yıl, metal kutular ise 10-100 yıl kalabiliyor. Atık ve çöp bildiğimiz birçok şey geri dönüşüm ile ülke ekonomisine kazandırılabilir ve çevre kirliliği önlenebilir.Çünkü temiz bir çevre hepimizin menfaatine ve sağlığınadır. Herkes sağlıklı, dengeli bir doğal çevrede yaşama hakkına sahiptir” dedi.

Çevre Bilinci Topluluğu üyelerinden Bilal Akdemir ve Başak Akça ise, çevre temizliği konusunda insanların pek fazla duyarlı olmadığını ifade ederek, “Bu sadece Çankırı için değil, tüm Türkiye için geçerli. Vatandaşlarımızın çoğunluğu, çevre temizliği konusunda ne yazık ki yeteri kadar duyarlı değiller. Bizde Çevre Bilinci Topluluğu olarak, insanlarımıza bu konuda duyarlı olunması gerektiğini hatırlatmak istedik ve bu etkinliği yaptık. Amacımız, yapmış olduğumuz etkinlikle insanların farkındalığını arttırmaktı” şeklinde konuştular.

Herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı bulunduğunu dile getiren Akdemir ve Akça, “İnsanlarımız temiz bir çevrede yaşamak istiyorlar ama bu konuda üstüne düşen görevleri yeteri kadar yerine getirmiyorlar. Biz, buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyoruz; Lütfen çevre temizliği konusunda daha duyarlı olalım ve çevremizi temiz tutalım. Bu dünya hepimizin” ifadelerini kullandılar.