Cemal Akbıyık başarılar diledi

2010-2011 eğitim ve öğretim döneminin tamamlanması nedeniyle Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık yazılı bir açıklama yaptı.

“20 Eylül 2010 tarihinde başladığımız 2010-2011 öğretim yılının ders sürecini 17 Haziran 2011 Cuma günü tamamlamış bulunmaktayız” diyen Akbıyık, açıklamasının devamında şunları söyledi:  “Karne, bir yıllık öğrenim sürecinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin öğrenci ile veliye iletilmesi için bir araçtır. Her ne kadar öğrenme ve gelişimin sadece notla değerlendirilmesi yeterli olmasa da karne, eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçasıdır.
Sevgili öğrencilerimizin, bir ders yılı süresince yapmış oldukları çalışmaların ve göstermiş oldukları performansın bir nevi göstergesi niteliğinde olan karnelerindeki notları, sayın velilerimizin ve sevgili öğrencilerimizin doğru değerlendirmelerini temenni ediyorum.

Sevgili öğrenciler,

Dersler, sınavlar, okul içi okul dışı eğitim etkinlikleri ile yoğun ve hareketli bir ders yılını geride bırakarak, uzun bir tatile girmenin sevinç ve heyecanını yaşıyorsunuz.

Bütün öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarınızın artarak devamını diliyorum.

Sizden güzel bir tatil geçirmenizi ve yeni eğitim öğretim yılına enerjik ve umut dolu bir başlangıç yapmanızı bekliyorum.

Tatiller dinlenmeyi hak ettiğiniz dönemlerdir. Bütün bir yılın yorgunluğunu tatillerde atmak en büyük hakkınızdır. Ama tatil demek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Tatilinizi dinlenerek, kitap okuyarak, eğlenerek, spor yaparak ve ilgi alanlarınız doğrultusunda inceleme ve araştırma yaparak geçireceğinize inanıyorum.

Hepinize mutlu ve güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Başarı birden fazla faktöre bağlı olarak ulaşılabilen bir olgudur.  Başarıya ulaşmada; sorumluluk duyma, planlı ve kararlı çalışma zorunluluğu vardır. Bu kurallara uymanız halinde başarı mutlaka sağlanacaktır. Hatta unutulmamalıdır ki, başarının sınırları çizilemez. Her zaman daha iyi ve daha müspet bir süreç mutlaka olacaktır.

Değerli Öğretmenler,

Bilgiden bilgi üreten, düşünen,  sorgulayan, eleştiren nesil yetiştirme görevinizi en iyi bir şekilde yerine getirmeye çalıştığınız kanaatindeyim.
Eğitimde feda edilecek tek bir çocuğumuzun dahi olmadığı, her çocuğumuzun farklı özelliklere sahip olduğu bilinci içerisinde, çocuklarımızın bireysel farklılıklarını dikkate alarak, yetiştirmek için gösterdiğiniz çabanın hiçbir değerle ölçülemeyeceği aşikârdır.
Dün olduğu gibi yarında yeni nesiller sizin eseriniz olacaktır.
Saygıdeğer Veliler,
Unutmayalım ki karne günü çocukta stres, üzüntü, mutsuzluk ve karamsarlık duygularının başladığı gün değil, bir yıl boyunca yaşanan stres ve yoğun çalışmaların sona erdiği bir gün olmalıdır.
Başarıyı veya başarısızlığı sadece çocuklarımıza mal etmek doğru değildir. Burada sorumluk hepimize aittir. Sevgili yavrularımızı başarılarından dolayı kutlayalım, ödüllendirelim, ama başarısız olan çocuklarımızı ve gençlerimizi kırmadan, incitmeden uyaralım. Başarısızlığın nedenlerini birlikte tespit etmeye çalışalım.  Onları başarılı olan arkadaşlarıyla kıyaslama veya cezalandırma gibi uygun olmayan davranışlar içine asla girmeyelim.
Eğitimde özendirici olan ödüllendirmedir. Ceza ile hiçbir sonuç alınamaz. Eğitimin amacı; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk”ün ilke ve inkılâpları çerçevesinde geleceğe güvenle bakmamızı sağlayacak fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller yetiştirmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimize, değerli eğitim çalışanlarımıza iyi tatiller diliyorum” dedi