ÇAYASAD Festivali Başlıyor

ÇAYASAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım, ÇAYASAD II. Kültür Sanat Festivali ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Yıldırım, ÇAYASAD’ın asıl amacının sanatsal ve kültürel değerleri yaşatmak olduğunu söyledi.

ÇAYASAD olarak kendi imkânları ile ulusal çapta alkış toplayacak işler gerçekleştirdiklerini dile getiren Yıldırım, II. Kültür Sanat Festivali’nin 1 Kasım’da başlayarak 3 gün devam edeceğini açıkladı.

Düzenledikleri festivalin tarihi Buğday Pazarı Medresesi altındaki Ahşap Çeşme önünden kortej geçişi ile başlayacağını ifade eden Yıldırım, “Biz üye arkadaşlarımızla yola çıkarken, elimizi taşın altına koyduk. Biz ÇAYASAD üyeleri olarak işlerimizden fedakârlıkta bulunarak, Çankırı’ya sanatı aşılamaya çalışıyoruz. Bu anlamda geçen yıl başlattığımız ve geleneksel hale getirmeyi planladığımız kültür ve sanat festivalinin ikincisini düzenliyoruz. Düzenleyeceğimiz festival 3 gün devam edecek ve her gün farklı mekânlarda farklı etkinlikler düzenlenecek. Bu yüzden bu yılki festivalimizde ‘Her Yerde Sanat’ sloganını ana tema olarak belirledik” diye konuştu.

Geçen yıl düzenledikleri festivale halktan yoğun katılım olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Ben Çankırı’da yaşayan birisi Çankırı’yı tanıyorum ve etkinliklerimize katılımın yoğun olduğunu düşünüyorum. Biz örf ve adetlerimizi unutturmamak ve gençlerimizi sanatla tanıştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Etkinliklerimizde yöresel halaylar ve şiir dinletilerinin yanında geleneksel kız – erkek kınası ile güvey giydirme etkinlikleri var. Bu anlamda bize destek olan ve çalışmalarımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinlikler için Kültür Bakanlığı’ndan destek aldıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Yıldırım, çalışmaların ileriki yıllarda büyük takdir toplayacağını kaydetti.