Çankırılı öğrenciler kitap okuyor

Çankırı Lisesi Kitap Okuma Eylem Grubu Yunus AVM’de kitap okuma eylemi gerçekleştirdi. 

Yaklaşık 40 kişi  AVM’nin en üst katında topluca kitap okudu. Milli Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan “Okumayan Kalmasın” “Bir yılda bir milyon kitap” kampanyasına destek vermek amacıyla Çankırı Lisesi Kitap Okuma Eylem Grubu tarafından okuma eylemi gerçekleştirildi. 95 kişiye bir kahvehane, her 65 bin kişiye de bir kütüphane düştüğü ülkemizde okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla Çankırı Lisesi Kitap Okuma Eylem Grubu herkesi okumaya davet ediyor.

Kitap okumanın bir ibadet olduğunu dile getiren eylem grubu, “Türkiye’de toplumsal yaşamda kitabın bir yeri neredeyse hiç yoktur. Okuma alışkanlığının olmadığı bir ortamda çocukların, hatta yetişkinlerin okuma alışkanlığı kazanması da mümkün değildir. Bu nedenle her iki haftada bir ilimizin değişik bölgelerinde şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde kitap okuma eylemlerimiz sürecektir” dediler.

 

“Bir yılda bir milyon kitap” kampanyasına destek vermek, okulumuzdaki, ilimizdeki öğrencilerin ve velilerin dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla bugün burada bir kitap okuma eylemi yapıyoruz” diyen eylem grubu, “Yaptığımız araştırmalarda gördük ki ülkemizde ve ilimizde kitap satın alma, kitap okuma konusunda çok ciddi bir sıkıntı var. Bin kişiden sadece biri kitap okuyor ve gençlerin yüzde 70’i hiç kitap okumuyor. Japonya’da yılda kişi başına 25 kitap, Fransa’da 7 kitap, İngiltere’de 12, ABD’de kişi başına 8 kitap üretilirken Türkiye’de 6 kişiye bir kitap üretiliyor.

 

Buradan yöneticilerimize ve öğretmenlerimize bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Okul kütüphanelerini ve sınıf kütüphanelerini zenginleştirelim. Öğrenciler kitaba kolay ulaşabilsinler. Okul ve sınıf kitaplıklarını işler hale getirelim. Okulda öğretmenlerimiz, evde anne babalar kendileri de kitap okuyarak öğrencilere örnek olsunlar” dediler. Eylem grubu ayrıca bundan sonra otobüslerde de aynı şekilde kitap okuma eylemi yapacaklar.