ÇANKIRI’DA “ÇİĞDEM GÜNÜ ŞENLİĞİ”

Çankırı Belediyesi, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Çiğdem Günü’nü festival havasında kutladı.

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Topluluğu ve Karatekin Üniversitesi öğrencilerinin de destek verdiği program,  Yapraklı ilçesi Karacaözü köyünde gerçekleştirildi. Programa Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Belediye başkanı İrfan Dinç ve çok sayıda davetli katıldı.

Çankırı Belediyesi tarafından düzenlenen, kışın vedası ve baharın sembolü olan şenlikte Gazi Üniversitesi öğrencileri, Yapraklı ilçesine bağlı Karacaözü köyündeki evlerden maniler eşliğinde bulgur ve yağ topladı. Birlik ve beraberliği simgelemek için toplanan malzemeler ve çiğdemlerle sembolik olarak tereyağlı bulgur pilavı pişirildi.

Birlik ve beraberliğin pekiştirildiği programa katılan tüm misafirler halaylar ve oyunlar oynayarak alanı doldurdu. Yaren Ekibi gösterisi, kaşıkta yumurta taşıma, halat çekme, çuval yarışı, topaç çevirme, ip atlama gibi geleneksel oyunların oynandığı Çiğdem Festivali, renkli görüntülerle devam etti.

Öz kültürün yeniden diriltilmesi adına ciddi çalışmalar yaptıklarının ve bu tarz etkinliklerle öz kültürü gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarının altını çizen Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Biz bu kutlamalarla kültürümüzdeki unutulmuş değerleri yeniden hatırlatarak öz kültürümüze sahip çıkıyoruz. Geçmişle aramıza konan barikatları hep birlikte yıkıyoruz. Bunu basit bir kutlama olarak görmeyin. Buraya gelerek tarihinize, kültürünüze, ecdadınıza sahip çıktığınızı gösterdiniz. Allah hepinizden razı olsun.” ifadelerine yer verdi.