Çankırı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Mevlana Programı

Çankırı Kız Teknik ve Meslek Lisesi “Hz. Mevlana’nın Bakış Açısıyla Birbirimizi Anlayalım” konulu bir konferans düzenledi.

100.Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve yazar Sinan Yağmur’un konuşmacı olarak katıldığı konferansa ilgi yoğun oldu. Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık, Müdür Yardımcısı Osman Çetin, Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdiresi Zekiye Yılmaz, Eğitim Bir-Sen Çankırı Şube Yöneticileri Arif Kırkpınar ve Ahmet Dönmez, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık bir veli grubu katıldı.

Ney dinletisi ve semazen gösterileri ile başlayan programda, yapılan canlandırma ile Hz. Mevlana’nın Hayatı kendi ağzından izleyicilere anlatıldı.

Daha sonra sahneye gelen ve Hz. Mevlana üzerine yapmış olduğu araştırmalar ve yazdığı kitaplarla tanınan Yazar Sinan Yağmur “Hz. Mevlana’nın Bakış Açısıyla Birbirimizi Anlayalım” konulu sunumunu yaptı.

Bu güne kadar Hz. Mevlana’nın ne tam anlamı ile anlatılabildiğini ne anlaşılabildiğini ifade ederek sözlerine başlayan Yazar Yağmur, “Kuru Kuruya “Mevlana’yı seviyorum, anlıyorum” demek yetmez. Bir manevi şahsiyeti bir dost görmek,ona sadece bakmakla olmaz. Onun ruhunu, iç alemini görmek, aslının aslını görebilmektir. Ruhlarını aydınlatamamış insanlar sadece ona bakarlar ama ne görürler ne de anlayabilirler, onun ilahi sevgisine ulaşmak isteyenler önce ruhlarına aydınlık getirmeliler” dedi.

Yağmur konuşmasının devamında “Eğer onu tam olarak anlayabilseydik bu gün ülkemizde her geçen gün yeni bir hapishane açılıp bir kütüphanenin kapısına kilit vurulmazdı. İnsanlarımız gittikçe yalnızlaşıp, birer öfke yumağı haline gelmezdi, bizler Çanakkale’de esir düşen düşman askeri ile kuru ekmeğini paylaşan askerin komutanı olan Mustafa Kemal’in çocukları olarak ‘acaba benden bir şey mi isteyecek’ diye dostlarımıza sırt çevirmezdik. Kopmak üzere olan aile bağlarımız bu kadar zayıf hale gelmezdi. Günümüzde bir baba otomobilinin aksesuarı kadar bir anne evindeki eşyanın markası kadar çocuğunun eğitimine, maneviyatına zaman ayırıp ilgilenmiyor, işte Hz. Mevlana’yı tam olarak anlayamadığımız, yaşayamadığımız için yaşadığımız tüm bu olumsuzluklardan kendi kendimize birbirimize şikayetçi oluyoruz” dedi

Yazar Sinan Yağmur, geçmişimizi unutmadan geleceğimize Hz. Mevlana ışığını tam manası ile anlayarak rehber edinip bir kez daha düşünmemiz, ve hayatımıza çeki düzen vermemiz gerektiğini vurgulayarak ve yaşadığı birkaç anekdotu anlatarak konuşmasına son verdi.

Konferansın ardından Yağmur’a okul öğrencileri tarafından çiçek ve Milli Eğitim Müdürü Cemal Akbıyık tarafından tuz lambası hediye edildi. Yazar Sinan Yağmur daha sonra 100. Yıl Kültür Merkezi Fuaye salonunda hayranları için kitaplarını imzaladı.