Çanakkale fotoğraf sergisi açıldı

Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 98.yıldönümü hatırasına, 81 ilde ve TBMM’nde Çanakkale Valiliği koordinasyonunda ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının katkısıyla 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “Biz Değil Miydik!” projesi  kapsamında dün Yunus AVM’de  Çanakkale fotoğraf sergisi açıldı.

Milli birlik ve beraberliği güçlendirmek, Çanakkale ruhunu daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlamak ve genç nesillere aktarmak amacıyla gerçekleştirilen“Biz Değil Miydik!” projesi kapsamında dün Yunus AVM’de Çanakkale fotoğraf sergisi açıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Etüt ve Sosyal Proje Müdürü Halit Tosyalıoğlu, “Çanakkale sırtlarında yan yana şehit düşen; el ele cennete yolculuk yapan kuzeyden, güneye-batıdan, doğuya genç-yaşlı, erkek- kadın tüm ülke insanımızdaki dayanışmanın, kardeşliğin, birlikteliğin, paylaşmanın ve kahramanlığın en doruk noktasına ulaştığı yerdir Çanakkale destanı” dedi.

“Bilinmelidir ki! Çanakkale zaferi kolay elde edilmemiştir. Milletimizin Anadolu’daki varlığının devamı Çanakkale Savaşının kazanılması ile mümkün olmuştur” diyerek sözlerine başlayan Vali Vahdettin Özcan, “Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin bağımsızlık düşüncesi yapısının değişimine de büyük etki etmiştir. Çanakkale milletimin tarihine “Çanakkale Geçilmez” olarak yer almış muhteşem bir destandır” dedi.

Vali Özcan konuşmasının sonunda, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında Mehmetçiklerle birlikte verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır” dedi.  Yapılan konuşmanın ardından fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.