Dunlop
featured

ÇAKÜ’nün Uluslararası Bahar Çocuk Şenliği İlgi Gördü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi Gelenekli Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) , Çankırı Belediyesi’nin organizasyonu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Dr. Devlet Bahçeli parkında  “Uluslararası Bahar Çocuk Şenliği” gerçekleştirildi.

Şenliğe Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, ÇAYASAD Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan, ÇAKÜ Gelenekli Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Arzu Evecen, çocuklar ve vatandaşlar katıldı.

Şenlik hakkında bilgi veren Müdür Doç. Arzu Evecen, “Geleceğimizi inşa ederken yadsınamayacak güzellikte ve renkte olan çocukların çocuk olduğunu unutmadan ve unutturmadan yol almamız gerektiğinin kanaatine vararak ortaklaşa uluslararası bahar çocuk şenliği yapmaya karar verdik. Biz çocukluk anılarına bir iz bırakarak kültürel belleğin inşasına katkı sağlamayı, geleneksel çocuk sokak oyunları bağlamında milli kimlik konusunda bilinç kazandırmayı ve çocukları iki yıldır kapandıkları evlerden çıkarıp doğayla buluşturmayı amaçladık.” dedi.

ÇAYASAD Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan’da “iki yıllık pandemi sürecinde eve kapanmak zorunda kalan ve dijital platformlarda vakit geçirmek zorunda kalan çocuklar el becerilerini, dil becerilerini, sorumluluk alabilme yeteneklerini kaybetmeye başladılar bu süreçte.  Bu ortam tekrar kendilerini ifade edebilecekleri bir alan oldu onlar için. “ şeklinde konuştu.

ÇAKÜ’nün kurumlar arası iş birliği ile topluma katkı sağlamaya devam ettiğini belirten Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise, “Üniversitelerin eğitim-öğretim dışında bir diğer görevi ise bulunduğu şehre ve topluma farkındalık oluşturarak hizmet etmek ve gelecek için en büyük sermayemiz olan çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlamaktır.  Pandemi sonrası gelenekleriyle birlikte Bahar Çocuk Şenliğinin gerçekleşmesinden çocuklarımız ile birlikte bizlerde çok mutluyuz. Biz çocuklarımızın bedenen, zihnen ve duygusal olarak gelişmesini çok önemsiyoruz.  Bu nedenle tarih boyunca kültürümüzden beslenen oyunların tekrar gündeme gelmesini ve çocuklarımızın bu oyunlarla tanıştırılmasını da ayrıca önemsiyoruz. Çünkü oyun ve oyuncak hangi kültürün kodlarını taşıyorsa, çocuk da o kültüründür. Bu etkinliklerin gelişerek devam edeceğini müjdeliyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaları ardından,  Masal Anlatısı ve Masal Korosu, 125. Yıl Anaokulu Folklor Gösterisi,                 Mendil Kapmaca, Seksek, Deve Cüce, Dalya, İstop, Eski Minder, Yağ Satarım-Bal Satarım, Yakan Top, Bezirgan Başı, İp Atlama gibi Geleneksel Çocuk Oyunları Gösterisi ve çocuk şarkıları ile şenliğe katılan çocuklar gün boyu eğlendiler.