Ahi-Mahi bebek Çankırı markası oluyor

Çankırı Belediyesi turizm altyapısı için önemli bir adım daha atıyor

Ahi-Mahi bebek Çankırı markası oluyor

Çankırı’nın geçmişinde özel bir yeri olan ahilik ve yaren kültürü ile Çankırı kadınının efsane ismi Mahi kadının isimleri kentin tanıtımına folklorik ürünlerle katkı sağlayacak.

Çankırı Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi bünyesinde oluşturulan Kadın İstihdamını Geliştirme Merkezi’nde 20 bayan hem aile bütçesine katkıda bulunmak, hem de Çankırı kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için yoğun bir çalışma içine girdi.

Çankırı Belediyesi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliğinde hazırlanan AB destekli “Kadınlar İşte” projesine katılan ve bir dizi eğitimden geçirilen Çankırılı kadınlardan 20’si Ahi-Mahi markalı çeşitli bebek tasarımları üzerinde çalışıyor.

“Kadınlar İşte” projesinin yerel koordinatörü olan Zeynep Dinç, belediyenin sağladığı imkanlarla Çankırı’nın geçmişten gelen kültürünü ve zengin turizm objelerini folklorik bebeklerle ve profesyonel tasarımlarla gündeme getirmeyi amaçladıklarını belirterek “Kadınlar İşte projesinde Çankırılı hanımların ne kadar becerili olduklarını bir kez daha gördük ve onlara belediyemiz Kadın İstihdam Merkezi’nde oluşturduğumuz atölyede hem aile bütçelerine, hem de Çankırı kültürünün yaşatılmasına katkı sağlama ortamı sağladık. Ahi-Mahi bebek Çankırı için önemli bir marka olacak. Sadece folklorik bebek tasarımları değil, yöresel ürünlerle tamamen natürel çikolatalar, tatlılar ve farklı ürünlerde de Ahi-Mahi bebek figürleri yer alacak. Büyük boy ürünlerin yanında buzdolabı ve perde süsleri gibi küçük boy ürünleri de satışa sunmayı planlıyoruz. Konusunda uzman hocalarımızla bu çalışmaların altyapısını hazırlıyoruz” diye konuştu.

Çankırı Belediyesi İstihdam Merkezi öğreticisi Şebnem Noyat da folklorik bebek yapımının çalışmaya katılan bayanlar tarafından kısa sürede öğrenildiğini belirterek, ilk siparişin Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Çankırı Barosu’ndan geldiğini ve yeni siparişleri beklediklerini söyledi.