3 proje hayat geçiriliyor

 “Bir çocuk bir gelecek”, Entegrasyon Paradoksu” ve “Hayatın her anında ilk yardım” projelerinin protokolü dün Vali Vahdettin Özcan’ın da katılımı ile ilgili proje sorumlusu kurumlar arasında imzalandı. Protokol imzası öncesi bir değerlendirmede bulunan Vali Vahdettin Özcan, “İlimizde Cumhurbaşkanlığımız, Başbakanlığımız ve bakanlıklarımızın uygulamaya koyduğu birçok proje ciddiyetle ve verimli bir şekilde sürdürülmektedir. Buna ilave olarak Çankırımızın sıkıntılarını, beklentilerini ortaya koyan ve ilimize özgü projeler de hazırlayıp uygulamaya koyuyoruz. Bugün uygulamaya koyacağımız 3 projeyi arkadaşlarımız sizlere tanıtacak. Bununla birlikte Çankırı Karatekin Üniversitemiz ve kurumlarımızın işbirliği ile ortaya koyduğumuz sosyal projelerimize önümüzdeki günlerde yenileri katılacaktır” dedi.

Protokol törenine katılan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, üniversitelerin şehre katkı sağlayarak ve şehirle birlikte büyüyebileceğini aktararak, “Üniversitemiz yola çıkarken bu doğrultuda 3 hedef  belirledi. Bunlardan ilki kaliteli öğrenci yetiştirmek, proje yapmak ve bulunduğu şehrin lokomotifi olmak. Biz Karatekin Üniversitesi olarak belirlediğimiz hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşımızla, kamu kurum ve kuruluşları ile ve öğrencilerimizle, şehrimizle gelişiyoruz. Ve bu gelişme bir ekip işiyle meydana geliyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından hayata geçirilecek 3 proje hakkında ilgili kurumlar bilgiler verdi.

İlk olarak Çankırı Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek olan “Entekrasyon Paradoksu Projesi” hakkında bilgiler verildi. Projenin amacına değinen Üniversite yetkilileri, kendilerini ‘Poşa’ olarak adlandıran topluluğun Çankırı sosyo-kültürel hayatı içerisinde henüz bilinmeyen ve araştırılarak tespit edilmesine ihtiyacı olan sosyo-kültürel sorunların tespit edilerek ortaya çıkarılması ile toplumsal kaynaşmada yaşanan problemleri ve bu problemlerin kökünde yatan unsurları tespit etmek” dediler.

Hayata geçirilecek olan “Bir çocuk bir gelecek” projesi hakkında bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyfettin Turan, ise, “Maalesef toplumumuzda sorun yaşayan ve yaşatan çocuklarımız var. Risk grubundaki bu gençlerimizi bu proje ile tekrar topluma kazandırmak hedefliyoruz. Bu proje ile. Bunun için risk grubunda oldukları belirlenen öğrencilerin sporla kaynaşmasını sağlayarak başarısını artırmayı ve çevresi ile daha iyi bir uyum sağlamasını hedefliyoruz. Bu çocuklarımızı yatkın oldukları spor dallarına yönlendireceğiz” dedi.

Faaliyete geçirilecek bir diğer proje olan “Hayatın her anında ilk yardım” konusunda bilgiler veren Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Karakoç, ilk yardımın son derece önem arz ettiğini ve bilinçsizce yapılan ilk yardımın ölümle sonuçlanabileceğini aktardı. İl genelinde daha kaliteli ve daha bilinçli bir ilk yardım eğitimi için bu projenin son derece önemli olduğunu da aktaran Karakoç, “Çankırı’da yaşayan her meslek ve yaş grubundan insanlarımızda ilk yardım bilincini oluşturmak, ilk yardımın önemini ve ana kurallarını öğretmek ve bu bilgileri pratikte uygulayarak ilk yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın ilk müdahalelerinin gecikmeden yapılmasını sağlamak açısından böyle bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Yapılan bilgilendirmeler sonrasında proje protokolleri imzalandı.