Dunlop

12 pilot ilden birisi Çankırı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü ile Tüketim Malları Sanayi A.Ş işbirliği ile hayata geçirilen “Sağlık Ağızda Başlar” projesi, 12 pilot ilden birisi olan Çankırı’da hayata geçirildi.

Konu ile ilgili İl Rehberlik Araştırma Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.

Toplantı sunumunu yapan AB Proje Uzmanı Fatih Kartal, proje ile öğrencilerde diş fırçalamanın alışkanlık haline getirilmesi, ilköğretim 2 ve 3. Sınıf öğrenci ve velilerinin ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Projenin 5 aşamadan oluştuğunu ifade eden Kartal, şu ana kadar 274 öğretmenin 82’sinin interaktif olarak bu modülü kullandığını kaydetti.

Proje kapsamında il genelinde görev yapan 2 ve 3. sınıf öğretmenlerine verilen diş fırçası ve macunlarının öğrencilere dağıtılarak, üç ay sonunda öğrencilere diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmelerinin sağlanmasının amaçlandığını kaydeden Kartal, öğrencilere diş karnesi de verileceğini ve karnelerin takip edileceğini ifade etti.

Toplantının sonunda okul sorumlularına imza karşılığında öğrencilere dağıtılmak üzere, diş fırçası, diş macunu, afiş ve anket dağıtımı yapıldı.

 

“5 – 6 ilçeye soruşturma açtık”
http://www.cankiribulteni.com/admin/fckeditor/image/milli-egitim-cankiri%20(3).jpg
“Sağlık Ağızda Başlar” projesi tanıtım toplantısına katılan Milli Eğitim Müdürü Yaşar Petek, öğretmenlere yönelik yaptığı
konuşmada bakanlığın uyguladığı tüm projelerin birinci derecede sorumlusu kendisi olduğunu ifade ederek, “Kim görevini yapmıyorsa, bedelini ödemek zorunda. Şu anda 5 – 6 ilçeye soruşturma açtık” dedi. “Sağlık Ağızda Başlar” projesi tanıtım toplantısının sonunda bir konuşma yapan Petek, Çankırı’yı 2 – 3 yıl içinde olması gereken yere getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Sayısal göstergelerin tamamının olumsuz olduğunu ifade eden Petek, ‘Bütün sayısal göstergelerimizde sıkıntı var. Ben hepinizden öncelikli olarak samimiyet istiyorum. Bize teslim edilen sınıflar, 30’ar, 40’ar çocuğun hayatı demek. O çocukların yetiştirilmesinden biz sorumluyuz. Bu yüzden tüm projelerin birinci derecede sorumlusu benim. Denetleyeceğim ve kim görevini yapmıyorsa, bedelini ödemek zorunda. Şu anda 5 – 6 ilçeye soruşturma açtık. Bizler çok önemli bir iş yapıyor ve bu işin karşılığında belirli bir para alıyoruz. Öğretmenlik kutsal bir meslektir, herkes öğretmenlik yapamaz, sorumluluğunuzun bilincinde olun. Çocukların hayatı bizim avucumuzun içinde, bu yüzden kendimizi yeniden gözden geçirmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

Ülke sorunlarının başında eğitimsizliğin geldiğini söyleyen Petek, ‘Ülkenin ve Çankırı’nın en önemli sorunu eğitim. Sorunumuz eğitim ama çözümü yine eğitim’ ifadelerini kullandı.

Teknolojinin gün geçtikçe geliştiğini belirten Petek, “Dünya hızla değişiyor, bizim de buna bağlı olarak farkındalıklarımızı artırmamız gerekiyor. ‘Ben tecrübeli öğretmenim’ diyoruz ama tecrübe dikiz aynası gibidir. Ara sıra aynaya bakmanız gerekir, sürekli aynaya bakarsanız önünüzü göremezsiniz ve üzerinize gazete kâğıdı örterler” dedi.

Konuşma sırasında bir öğretmenin, ‘Hocam bir de bizi dinleseniz’ şeklinde araya girmesi üzerine Petek, “Sizi çok dinledik. Okullarınızı gezdik ve ne yapabiliriz diye sorduk” ifadelerini kullandı.