“Okumayan kalmasın projesi”

“Okumayan kalmasın projesi” ile farklı bir dünyaya giriyorlar. Karatekin İlkokulu 4/A sınıfı öğretmeni Songül Bayındır “Okuyan kalmasın projesi” kapsamında gönüllü olarak okuma özlemi çekenlerin hayallerini gerçekleştiriyor.

Hacer Demiray, Kiraz Eroğlu ve Şemsi Çeşkel, yıllardır okuma ve yazma bilmedikleri için çok sorunlar yaşadıklarını gerçekleştirilen bu proje sayesinde yeniden doğduklarını belirttiler. Okulda boş saatlerde yeni öğrencilerine ders veren sınıf öğretmeni Songül Bayındır, yaklaşık 2 aydır bu kursu verdiğini dile getirerek, “Ben eğitimciyim. Burada boş zamanlarımda arkadaşlara okuma ve yazma eğitimi veriyoruz. Onlar okumak ve yazmak için çok istekli, ben ise öğretmek için onlardan daha istekliyim” dedi.

Kursa katılan Hacer Demiray, yıllardır okuma-yazma bilmediği için çeşitli zorluklarla karşılaştığını aktararak, “Bir yere gidiyorsunuz ama okumanız olmadığı için yabancı gibi kalıyorsunuz. Songül hocamdan Allah razı olsun. Bizlere burada okuma yazma öğretiyor. Şu anda gerçekten yeniden doğmuş gibiyiz, kendimizi daha farklı bir dünyada hissediyoruz. Her şeyi bilebilirsiniz fakat okuma ve yazmanız yoksa bir şey ifade etmiyor. Kur’an öğrendim ama okumam olmadığı için anlamını bilemiyordum. Kur’an-ı daha iyi öğrenmek ve anlamak için bu kursa geldim. Projeyi başlatanlara, Songül hocama ve okul müdürü Duran Kabalakoğlu’na çok teşekkür ederim. Bizlere okuma ve yazmamızı daha da ilerletmeleri için yetkililer kitap da verirse çok seviniriz” dedi.

Şu anda 3 kişiye okuma-yazma kursu verdiğini belirten sınıf öğretmeni Bayındır, “Ben okuma-yazma öğrenmek isteyen herkesi bekliyorum. Ne kadar çok kişi okursa bizler o kadar mutlu oluruz. Okuma-yazmanın yaşı asla olmaz. Şu anda 3 öğrencimiz var. Büyük bir şevk ve gayret gösteriyorlar. Öğrendikleri her harf ile yüzlerindeki mutluluk daha da artıyor.Yüzlerindeki o mutluluğu görünce ben daha da mutlu oluyorum. O mutluluğun değeri hiçbir hazine ile ölçülmez ” dedi.

Okul müdürü Duran Kabalakoğlu, proje çerçevesinde gönüllü olarak çalışan Songül Bayındır’a teşekkür ederek, “Hocamız hiçbir beklenti içinde olmadan gönüllü olarak bu kursu veriyor. Kendisini kutluyorum. Gerçekten okumanın ve yazmanın yaşı olmaz. Çünkü okumak farklı bir dünyaya atlamak gibidir. Eğer çevremizde bu mutluluğu yaşamak isteyenler varsa okulumuzun kapısı onlara arkasına kadar açıktır. Bizler sadece gerçek öğrencilerimize ışık tutmak için değil topluma ışık tutmak için buradayız” dedi.