“ÇAYASAD’ın değil, Çankırı’nın festivali”

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen “ÇAYASAD Kültür ve Sanat Festivali”  adlı etkinliklerin değerlendirmesini yaptı.

 

ÇAYASAD olarak ilk kez bu tür bir organizasyon yaptıklarını belirten Yıldırım, “Bu tür festivaller geçmiş yıllarda resmi kurumlar tarafından düzenleniyordu. Festival adeta maddi açıdan güçlü bir kurum yapıyor havasında geçti. Beklediğimizin üzerinde ilgi gördük. Açıkçası bu kadarını biz bile beklemiyorduk. 6 ay evvel başladığımız çalışmalarımızın 3 günlük meyvesini yedik. Biz başlarken zaten bunun planını yapmıştık. Sadece katılım konusunda tereddütler yaşamıştık. Detay planlarımızın en büyük endişesi olan katılım konusunda bizi üzmeyen Çankırılılara gönülden teşekkür etmek istiyorum”dedi.

 

Organizasyon içerisinde yer alan tüm ekinliklerin özenle seçildiğini kaydeden Yıldırım,  “Tüm etkinliklerimiz yoğun ilgi gördü. Programlarımızda çakma kalabalıklar oluşturmadık. Programlara gelen misafirlerimizin hoş vakit geçirmesini ve geleneklerimizi hatırlamasını sağladık. “Keşke şunu yapmasaydık” dediğimiz hiçbir şey olmadı” dedi.

 

Resmi kurumlardan STK’la kadar herkesden  destek gördüklerini de sözlerine ekleyen Yıldırım, “Sıkıcı geçer diye düşündüğümüz panelde bile salon tıklım tıklım doluydu. STK’lardan katılım az oldu, ama oldu. Yani festival, ÇAYASAD’ın değil, Çankırı’nın festivali gibi oldu” dedi.

 

Amaçlarının tarihi ve kültürel değerlerin genç nesillere aktarılması olduğunun altını çizen Yıldırım, genç nesillere öz değerlerinin  sık sık hatırlatılması gerektiğini belirterek, “Proframlarımız inşallah seneye de devam edecek. Seneye daha değişik bir profille Çankırılılar’ın karşısına çıkmaya hazırlanıyoruz” dedi.

 

ÇAYASAD’ın bu güne kadar hiçbir ticari ve siyasi bir amaç gütmediklerini de kaydeden Yıldırım, kendilerine destek veren tüm kurum, kuruluş ve Çankırlılara teşekkür etti.