Dunlop
featured

“Zaman fakiri olmayın”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çankırı İŞKUR ortaklığında kariyer günleri gerçekleşti.
Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleşen kariyer günlerinde okuldan mezun olan ÇKÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Murat Arı, AKSOY Makine Sanayi ve Ticaret Şirketi Sahibi Hüseyin Aksoy, Sağlık Lisesi mezunu KOSGEB Desteklerinden faydalanarak iş yeri açan Av. Abdülkadir Çelik, Okul Müdürü İsmail Karabasmaz, İŞKUR Şube Müdürü Rahmi Canbaz, öğretmenler, öğrenciler ve İŞKUR çalışanları katıldı.
Okul Müdürü İsmail Karabasmaz açılış konuşması yaparak “Bugün Endüstri Meslek Lisesi’nden eğitim alarak mezun olmuş, ülkemizin kalkınmasında yer alan kariyer sahipleri ile bir aradayız. Burada bulunanlar sizlerin ağabeyleri. Sizler neden bu ağabeyleriniz gibi ileride kariyer sahipleri olmayasınız. Bugün sizlerin buradan bir şeyler kazanacağınıza inanıyorum.” dedi.
İş ve Meslek Danışmanı Fatma Betül Gündoğdu, meslek liselerinin istihdamda etkin bir yere sahip olduğunu belirterek İŞKUR Müdürlüğünü ve faaliyetlerini tanıttı.
Gündoğdu, öğrencilerin mezun olduktan sonra ne yapacağız diye soru sormak yerine İŞKUR’a gelmelerini tavsiye ederek “İyi hazırlanmış bir özgeçmişiniz olmalı. İşsizlik bunalımına hiç düşmeyin. Temkinli adım atın. Mutlaka gelin özgeçmişiniz yer aldığı CV’nizi birlikte hazırlayalım. Yüz yüze görüşüp, geleceğe yönelik planlamanıza yardımcı olalım” dedi.
AKSOY Makine Sanayi ve Ticaret Şirketi Sahibi Hüseyin Aksoy, Endüstri Meslek Lisesinde okuduğunu ve mezun olduğunu, mezun olduktan sonra Üniversiteyi kazanamamasına rağmen hayatın baba mesleğini devam ettirme ile süre geldiğini belirterek “Üniversiteyi kazanamadık ama baba mesleğine yani mezun olduğum bölüme iyice sarıldık. Bundan da gurur duyuyorum. Sizin gibi yetişen gençlerle ekmeği bölüşerek, büyük firmaların işini görüyor, para kazanıyoruz. Doktor, Avukat, Mühendis neyse bizlerde onlar gibi ülkenin faydasına çalışan değerli insanlarız.” dedi.
Çalışarak bu duruma geldiğini belirten Aksoy “Disiplinli çalıştığınız zaman karşılığını elbet bir gün alıyorsunuz. Zamanı en iyi şekilde değerlendiren insanın her zaman başarılı olacağını düşünüyorum. Biz özel sektör olarak her zaman yanınızdayız” dedi.
ÇKÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Murat Arı “Zaman çok hızlı akıyor. O yüzden mevcut zamanı en iyi değerlendirmek elimizde. Zaman fakiri olmayalım. Boşa geçirdiğiniz zaman için ileride üzüleceksiniz. Bunun şimdiden önlemini alın” dedi.
Mesleki ve Teknik Eğitime gelişmekte olan ve gelişen ülkelerin 4 elle sarıldığını görüyoruz diyen Arı “Her biriniz ayrı bir değersiniz. Değerlerinizi kaybetmeyin. Birbiriniz ile selamlaşmayı esirgemeyin. Hocalarınızla selamlaşmayı esirgemeyin. İletişim insanlık için çok önemli bir olgudur” dedi.
Meslek Lisesi mezunun diğer okul mezunlarından hayata 1-0 önde başladığını belirterek konuşmasına devam eden Arı “Meslek Lisesi sonrası ODTÜ’de aldığım eğitim de lise bilgilerim sayesinde rahat ettiğim günler oldu. Bazı derslerde hızlı adımlar atarak öne geçtim. Lütfen benden bir şey olmaz demeyin. Sizlerden, yani aranızdan çıkan bizler bakın buralardayız. Emek verdiğiniz oranda karşılığını alacaksınız” diyerek öğretmenlere de seslenen Arı, “Öğrencilerinize bunlardan bir şey olmaz demeyin. Kendi bölümünüzde olmayan öğrenciye de iyi davranın. Hepsine en azından ismiyle hitap edin” önerisinde bulundu.
Av. Abdülkadir Çelik’de bilgiye ulaşımın kolaylaştığını ve zamanın değerli olduğuna vurgu yaparak “Bizler de sizin gibiydik. Bizim bir kurtarıcımız yoktu. Herkes kendi ayaklarının üzerinde durmak zorundadır. Burada hepiniz birer cevhersiniz. Sizlerin önündeki tek engel sizlerin zihinlerinize koyduğunuz engeldir. Bunu aşın ve kendinizi küçümsemeyin. Çalışmayla her şey hallolur. Sizler her zaman ileriyi hedeflediğinizde iyi yerlerde olacaksınız.” dedi.
kariyer (7)