Yılmaz, “Çankırı’ya yemyeşil bir hal aldırmak istiyoruz”

Çankırı Orman İşletme Müdürü Sami Yılmaz, “2012 yılının sonbaharına Çankırı’yı yemyeşil yapacağız” dedi.

Çankırı Orman İşletme Müdürü Sami Yılmaz, 2012 yılında yapılması planlanan çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. 70’i memur 111 personelle hizmet verdiklerini söyleyen Yılmaz, “Bizim asli görevimiz ormanları korumak, işletmek, geliştirmek ve genişletmektir. Bu anlamda çalışmalarımıza aralıksız şekilde devam ediyoruz. 2012 yılı için 17 tane yeni proje ile yeni ormanlar kuruyor, eski ormanların bakımı ve genişlemesi için çalışıyoruz. Çankırı’nın çevresinde ağaçlandırma yaparak, 2012 yılının sonbaharına Çankırı’yı yemyeşil yapacağız” dedi.

1 765 yeni saha ve 6 bin 509 hektar eski alanlarda fidan dikimi yapmayı planladıklarını aktaran Yılmaz, “Çankırı’nın merkezine en yakın Tuzlu ve Esentepe’de çalışmalar yürütüyoruz. 2012 yılı sonbaharına kadar Tuzlu’ya 40 bin, Esentepe’ye ise 75 bin ağaç dikerek Çankırı’ya yemyeşil bir hal aldırmak istiyoruz. Bu çalışmalarımız ilk kazmayı yarın vuracağız” diye konuştu.

Ahlat Köyü’ne geçen yıl bal ormanı yaptıklarını söyleyen Yılmaz, “Badem, yabani erik, akasya, zerdali ve çeşitli zamanlarda açan bitkileri bu ormana diktik. 5 sene içerisinde orada bir orman oluşacak ve o orman Ahlat Köyü arılarının bal yatağı haline gelecek. Kavak Köyü’nde de buna benzer bir çalışma yürütüyoruz. İnşallah oraya da 2012 yılı sonuna kadar bir bal ormanı kuracağız. Kavak’ta 115 bin m3 alan var. Çalışmalarımız devam ediyor ve bahardaki dikim mevsimini bekliyoruz” dedi.

Ayrıca ormanlardan bakım amacıyla ağaçlar kestiklerini aktaran Yılmaz, şu ana kadar 16 bin 100 m3 ağaç kesildiğini kaydetti.

Çankırı’nın ormanlık alanlarının arttığını belirten Yılmaz, “ Çankırı ormanları gün geçtikçe artıyor. 1996 yılında 13,6 olan oran, şu anda 2010 yılı ölçümlerine göre 16,5’e çıktı. Yani 2,9’luk bir artış var. Buna paralel olarak ülke genelinde de ormanlarda bir artış yaşanıyor” diye konuştu.