Yılmaz, “Bizlerle alay eder gibi”

Birleşik Emekliler Derneği- Türk Emekli-Sen Çankırı Şube Başkanı     Süleyman Yılmaz, milletvekili emeklilerine yapılan zam nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Yılmaz açıklamasında şunları söyledi:

“Hükümet emekli memura % 3+ % 3 = % 6 zam verirken, bir gece baskınıyla Milletvekili emeklilerine %61 zam verdi. 4.980 liralık maaşları 2012 yılında 8.040 lira olacak.

Artık maaşları Başbakanlık Müsteşarına endekslenmeyecek, Cumhurbaşkanı emekli aylığına endekslenecek.

Millet’in  aslı’nın, ayakta tedavilerinde ilâç katılım paylarında artış yapan yasa tasarısına, bir önerge ilâve ederek kendi zamlarını gerçekleştirdiler. Bizlerin ilâçlarımıza ödeyeceğimiz zamların kanununda, bizlerle alay eder gibi kendi maaşlarına % 61 zam yaptılar.

Türkiye’de ortalama emekli maaşı 800.- TL, asgari ücret ise 650.- TL bulunuyor. Açlıkla mücadele eden emeklilerimizden hastanelerde alınan paranın artırılması için gözünü kırpmadan kanun çıkaran vekiller; kendi emekli maaşlarını da 8 bin TL’ye yükselttiler.

Üç kuruşluk maaşlarımızdan yapılacak kesintilerle herhalde 8 bin TL’lık emekli maaşlarına kaynak oluşturacaklar. Ne diyelim; eğer 75 milyonluk ülkenin 15 milyonu 800.- TL ve altında maaşa mahkûmken, 8 bin TL emekli maaşını gönül rahatlığı içinde yiyecek vekillerimiz varsa; onlara da hayırlı olsun!”