“Yetki verdiysek, almasını da biliriz”

Çankırı’da hafta sonu etkili olan sağanak yağış yine çileye dönüştü. Aşırı yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Her yağmurda sık sık tekrarlanan replikler bu kez A.Halik Renda Mahallesi’nde kendini gösterdi. Yaklaşık 1 saat devam eden şiddetli yağışta belediye rögarlarından taşan sular, bir çok mahallede ev ve iş yerlerinin alt katlarına sızdı. Ev ve iş yerlerindeki sular, vatandaşların kendi imkanlarıyla tahliye edilirken belediye ekiplerine yine tepki vardı.

A.Halik Renda Mahallesi’nde, bazı evlerin duvarları birikmiş sular nedeniyle zarar görürken, evlere sızan kanalizasyon pislikleri mahalle sakinlerini çileden çıkarttı. Vatandaşlar, mahallelerinin kanalizasyon sisteminin yetersiz olduğunu ileri sürdü.

Evini su basan ve bir türlü yetkililere sesini ulaştıramadığını ifade eden Feridun Gür, ” Ben ve eşim hasta ne emekli maaşıyla geçinen insanlarız. Bugün belediyeyi tam 8 kez aradık. Yağmur başlarken ilk olarak “hemen geliyoruz” cevabını aldık. Yağmur yağdı bitti, ne gelen var, ne giden. Rögarlar taştı, evimizi su bastı. Emekli maaşıyla taksitlerle aldığımız eşyalarımız harap oldu. Komşuların çocukları evdeki suların tahliyesinde yardım ettiler. Bu nasıl adalet, bu nasıl hak, bu nasıl hukuk? Ayıptır, günahtır. “Geliyoruz” dediler evimizi su bastı. Bir değil, iki değil. Yeter artık, önlem alma zamanı çoktan geldi. Belediyeyi aradığımızda karşımızda muhatap bulamaz hale geldik. Resmen dalga geçiyorlar. Onları oraya biz çıkarttık, biz yetki verdik. Yetki vermesini bildiysek, almasını da biliriz” dedi.