Dunlop

Yerel tarih müzesi yapılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, haftalık basın toplantıları kapsamında dün Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urfa Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmaları anlattı.

Konuşmasının başında Araştırma Merkezi’nin belediye tarafından alınarak bu tür çalışmaların merkezi haline getirilmesi hikâyesine yer veren Başkan Dinç, 2004 yılındaki seçim beyannamesinde kültürel ve tarihi çalışmalara özel yer ayrılacağını ifade ettiğini, o günden beri bu tür çalışmaları belediye olarak aktif şekilde yaptıklarını kaydetti.

Araştırma Merkezi’nin Kurtuluş Savaşı’nda hastane olarak kullanıldığını hatırlatan Dinç, ”Bu merkez sadece bugün değil, Kurtuluş Savaşı’nda da önemli bir merkezdi. Birçok yaralı ve hastamız burada tedavi ediliyordu. Halkımız ise bu merkeze büyük ilgi gösterdi.  Bu ilgisini de buraya yaptığı bağışlarla bize kanıtladı” dedi.

Eski belgelerin okunması noktasında uzman sıkıntısı yaşandığını dile getiren Dinç, ”Çankırı’da uzman sıkıntısı yaşıyoruz. Özellikle Osmanlıca belgelerin okunması noktasında çeşitli sıkıntılarımız vardı. Ama İbrahim Bey’in katkıları ve Üniversiteden katılan iki hocamızın desteği ile bu sıkıntıları aştık. Şimdi 3 Osmanlıca uzmanımız var. Buradaki belgelerin tasnifi noktasında çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Günlerde Cumhurbaşkanlığı sekreterinin ilimizi ziyaret ederek, yerel tarih müzesi noktasında gerekli desteğin verileceğini söylediğini dile getiren Dinç, bu noktada da çalışmaların sürdüğünü belirterek, şu anda yer tespiti noktasında çalışmaların yapıldığını, yer tespitinin ardından bu konuda yapılacak çalışmaların daha aktif hale geleceğini belirtti.

Başkan Dinç, programın sonunda Çankırı Araştırmaları Merkezine 747 kitabını bağışlayan Karatekin Gazetesi’nin Araştırmacı yazarı Bahattin Ayhan’a teşekkür belgesi takdim etti.

Bir araştırmacı için kitapların çok değerli olduğunu söyleyen Dinç, bu fedakârlığı göstererek, araştırma merkezine kitaplarını bağışlayan Ayhan’a teşekkür etti.

Ayhan ise, şu anda bir araştırma üzerinde çalıştığını, bu araştırmasını tamamladıktan sonra 250 kitabını daha merkeze bağışlayacağını kaydetti.