Yerel basın kılcal damarlar gibidir

Çorum Valiliği ile Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen 22. Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması Çorum’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
22. Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması’nda Ankara, Samsun, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kastamonu, Kırşehir, Amasya, Tokat, Kırıkkale illerinden ve yurt dışından gelen 300’e yakın basın mensubu yer aldı.

Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması’nın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması” programının açılışında yaptığı konuşmada, organizasyonun diğer kentlerden yapılanlardan daha kapsamlı olduğuna dikkati çekerek, Çorum’un Karadeniz ile doğuyu birbirine bağlayan, pek çok kültüre ev sahipliği yapmış zengin bir kent olduğunu söyledi. İlk kez organizasyonun “Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması” adıyla gerçekleştirildiğini belirten Arınç, şöyle konuştu: “Toplam 300’ün üzerinde medya mensubu var. 31 ulusal ve yabancı medya mensubu var. Oturumlarda yabancı ve yerleşik, sahasında başarılı arkadaşlarımızı göreceksiniz. Yılda iki kez yapıyoruz bu etkinliği. Bu organizasyon bu yılın ilkidir. Türkçe konuşan ülkeler medya buluşmasını yaptık. Arap medya buluşması yapıldı, güzel dostluklar edindik. 15 gün sonra Ankara’da Türk-Afrika forumunu yapacağız. 300’den fazla medya mensubu Ankara’da bir araya gelecek. Ayrıca yerel medya özendirme yarışmaları var, ödül dağıtıyoruz. BYEGM’nin kuruluş yıl dönümünde ödül töreni yapacağız.” Dedi.
“Yerel basını güçlendirmek için çok önemli şeyler yaptıklarını anlatan Arınç, ”Basın Kanunu 2004’te çıktı. Bugüne kadar pek çok eksikliği kapattı. İnternet haberciliği yayını yapanları Basın Kanunu içine almak için çalışmamız var. İmkân varsa onların da resmi ilanlardan ve reklamlardan yararlanmasını istiyoruz. Tasarı imzaya açıldı, Bakanlar Kurulu’nda. Yerel gazetelerin resmi ilanlarının hep kesileceğinden söz ediliyor. Kesmedik, hatta yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla resmi ilan tarifesinde artırıma gittik. Dost tavsiyesi, yerel medyamızın içerik bakımından zenginleşmesi lazım. Bol çıkması, kötü çıkıyor olmasını gerektirmiyor” dedi.
Bülent Arınç, Atatürk’ün kurduğu iki büyük teşkilatın yakın zamanda kuruluş yıl dönümünü kutladığını anımsatarak, ”Bunlar Anadolu Ajansı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü. Uluslararası dünyanın milli mücadeleden haberdar olmasını istemiş. Biz göreve geldik, BYEGM’yi dünyaya açtık. Kanun hakkında kararname ile geniş yetkiler aldık. Uzmanlar yetiştireceğiz, dünyanın her yerinde basın müşavirlikleri kuracağız. Yerele olan desteklerimiz devam edecek. TRT Anadolu da yerel medyayla her gün iki saat yayın yaparak sizi Türkiye’ye açıyoruz” diye konuştu.

Gazetelerin aldığı resmi ilanlar garantiye alındı

Çorum’da gerçekleştirilen 22. Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması’nın açılışında konuşan Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, yapılan toplantının Çorum basın tarihinde gerçekleştirilen en büyük toplantı olduğunu söyledi. Böyle büyük bir toplantının Çorum’da yapılması için katkıda bulunanlara teşekkür eden Erzen, yerel basının yaşadığı sorunları aktardı. Yerel gazetelerin aldığı resmi ilanların artık garantiye alındığını, kamuoyunun basınla ilgili algılarının yavaş yavaş iyileştiğini anlatan Erzen, bunu sağlayan ekipte yer alan Başbakan Yardımcısı Arınç’a teşekkür etti. Erzen, basının şu an ki en büyük talebinin ise yıpranma hakkı olduğunu söyleyerek ilgililere bu hakkın geri verilmesi çağrısında bulundu.

Yerel ve ulusal medya arasındaki uçurumu kapatmaya çalışıyoruz

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü  Murat Karakaya, yerel medyanın yaygın medya karşısında birçok açıdan dezavantajlı olduğunu belirterek, “Yerel medya ve ulusal medya arasındaki uçurumu kapatmaya çalışıyoruz” dedi.
Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması açılışında konuşan Karakaya, toplantının Çorum’da yapılıyor olmasının kendisini gururlandırdığını belirterek, toplantının yerel ve bölgesel medya için faydalı olacağını söyledi. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarından söz eden Karakaya, “Birçok alanda projeler yürütüyoruz. Uluslararası Kadın ve Medya Sempozyumu, Türkiye-Afrika Medya Forumu gibi çalışmalar bu alanda güzel çalışmalar” dedi.
Müdürlüklerinin yerel ve bölgesel medyaya yönelik çalışmalarının önemli olduğunu aktaran Karakaya şunları söyledi: “Yerel medya, yaygın medya karşısında dezavantajlıdır. Tiraj, kalifiye eleman gibi konularda yerel medyanın çok fazla imkanı yok. Genel Müdürlüğümüz bu konularda çalışmalar yürütüyor. Yerel medyanın sorunlarını çözmede yardımcı olmak, mesleki gelişimlerinde yardımcı olmak için eğitim hizmetleri, yayınlar ve yarışmalar yapıyoruz. Yerel medyanın sesini geniş kesimlere duyurma çabamız var. Bu çalışmalarımız yerel medyadaki kaliteyi arttırıyor. Bu bizi umutlandırıp motive ediyor. Böyle anlamlı bir günde beklentilerimizi paylaşmak bizi zenginleştiriyor. Bu etkinliğin Çorum’a hayırlı olmasını diliyorum.”