Yenilenebilir enerji konferansı yapıldı

 

Çankırı Valiliği, Karatekin Üniversitesi, KUZKA ve Çankırı Ticaret Sanayi Odası ile EUROSOLAR Türkiye işbirliğinde gerçekleştirecek olan ‘’İRENİC 2012 2. Uluslar arası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı Tanıtım ve Hazırlık Toplantısı” dün Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Programın açılışında konuşan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, küresel iklim değişikliklerinin dünya sorunlarının başında geldiğini söyledi.

Küresel iklim değişikliklerinin en büyük sorumlusunun fosil yakıtlar olduğunu işaret eden Özcan, “Küresel iklim değişikliğinin en önemli sorumlusu fosil yakıtları olarak bildiğimiz, petrol, kömür ve gaz yakıtlarıdır. Ülkemizde enerjinin %80’i fosil yakıtlardan elde edilirken, %20’si yenilenebilir enerjinin payı olarak kalmaktadır. Yenilenebilir enerjinin %98’i hidroelektrik santrallerden karşılanmaktadır. Bu nedenle güneş ve rüzgâr gibi önemli kaynaklardan yararlanma nispetimiz oldukça düşüktür” dedi.

Özcan’ın konuşmasının ardından toplantıya konuşmacı olarak katılan Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar kürsüye davet edildi.

Uyar, yenilebilir enerjinin barış, özgürlük, demokrasi ve yerel iş imkânı yarattığını, yenilebilir enerjinin yaşam adına bir çözüm olduğunu söyledi. Dünyanın küresel bir hapishane olduğunu kaydeden Uyar, ‘Hep beraber bir küresel hapishanede yaşıyor, küreler üzerinde dolaşıyoruz. Güneş ise bu hapishanenin bedelsiz bir şekilde ısınmasını sağlıyor ve herkese eşit şekilde herkese ulaşıyor. İşte bu düzen adil, herkese eşit davranıyor ve bizim bu olumluluğu korumamız gerekiyor’ dedi.

Uyar, yenilenebilir enerjilere dönüşümün teknik, ekonomik, siyasi boyutlarının ve sanayide, mimaride, ulaşımda ve eğitimde hayata geçme yollarının tartışılacağı uluslararası bir platform yaratmak için her yıl etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

Yenilenebilir enerjinin yerel bazda işsizliğin önüne geçeceğini söyleyen Tanay Sıdkı Uyar, “Bazı ülkelerdeki insanlar enerji kaynakları yüzünden çatışıyor. Ben biliyorum Irak’ta tam 1 milyon kişi öldü ve durum hala bir çözüme kavuşturulamadı” dedi.

Dünya üzerindeki yenilenebilir enerji potansiyeline değinen Uyar,  oranın yaklaşık 7 milyar kişilik olduğunu, yıllık 30 milyon kişinin de güneşlenmek için Türkiye’ye geldiğini söyledi.