Dunlop

Yatırım programları komisyonlara havale ediliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Genel Meclisi tarihinde ilk defa muhalefetsiz meclis toplantısı yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim çalışmaları nedeniyle Çankırı’ya gelmesi üzerine MHP İl Genel Meclis üyeleri mecliste yapılan oylama sonunda mazeretleri nedeniyle mevcudun oy birliğiyle izinli sayıldı. Mazeretleri nedeniyle üç AKP İl genel Meclis üyesi de izinli olunca İl Genel Meclis Başkanı Osman Canbaz 17 mevcutla birleşimi açtı.

Başkan Canbaz, “Çankırı İl Genel Meclisi tarihinde olağanüstü bir gün yaşıyor. Meclis ilk defa iktidar partisi meclis üyeleri ile birleşime başlayıp birleşimi tamamlayacak” dedi.

Gündem maddesi olan 2011 yılı yatırımlarına devam eden İl Genel Meclisi Sağlık müdürlüğünün 2012 mali yılı yatırım programı hakkında Sağlık Müdür Yardımcısı Abdusselam Sevinç’ten bilgi aldı.

Sevinç, ” Çankırı ek devlet hastanesinin yanına TOKİ tarafından 100 yataklı binanın temeli 2011 yılı içerisinde atılacak. Bakanlığımızın 182 randevu hattını arayıp randevu alabilirsiniz” dedi.

2012 yatırımları hakkında konuşan Sevinç, “Merkez komuta kontrol merkezi ve 112 istasyonunun kendine ait hizmet binası ve tesisleri bulunmamakta olup, halen Kırkevler Aile Sağlığı Merkezi hizmet binasında geçici olarak hizmet vermektedir. Söz konusu bina fiziki açıdan yetersiz ve bu amaca yönelik bir bina olmadığından yeni binaya ihtiyaç duyulmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait mevcut hizmet binasının yetersiz olması nedeniyle yeni hizmet binasına ihtiyaç duyulmaktadır. 2010 yılında Dr. Refik Saydam Aile Sağlığı Merkezi hizmet binası ile istinat duvarlarının zemin etüdü ve deprem güvenlik tahkikleri yaptırılmış olup; sonuçları Üniversite ile Bakanlığımız tarafından onaylanmıştır. Güçlendirme ve tadilat maliyetinin çok yüksek olduğu belirtildiğinden yeni bina yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır. 2009 yılında Çardaklı Sağlık evi hizmet binasının zemin etüdü ve deprem güvenlik tahkikleri yaptırılmış olup

, maliyet yüksek olduğundan yeni bir binanın yapılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Yapraklı, Korgun ve Eldivan ilçelerinde bulunan TSM_ASM hizmet binalarının 40 ve 50 yıl önce yapıldığı ve sağlıkta dönüşüm programına uygun yapı olmadıklarından yeni binaların yapımına ihtiyaç vardır” açıklamasında bulundu.

Sağlık Müdürlüğü’nün 2012 mali yılı yatırım programı incelenmek üzere Çevre ve sağlık Komisyonuna havale edildi.

2012 mali yılı yatırım programı hakkında bilgi veren İl Çevre ve Orman Müdürü Necdet Demir, “İl Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak bizim çalışma açımız çok geniş ve diğer kurum ve kuruluşlardan farklı. Belediyelerimize doğal arıtma tesisleri için Bakanlığımız para gönderdi. Çankırı’da 236 orman köyüne güneş enerji sistemi taktık. Müdürlük olarak orman köylerimizde hayvancılığa yöneleceğiz. Besi sığırcılığı vb. fidanlıklarımızda 10 milyonun üzerinde fidan üretimi yaptık. Bölünmüş yol ve 280 km. karayolları kenarlarını ağaçlandırdık. 2012 yılı için İl Özel İdaresi Ormanı için projemiz bulunuyor” dedi.

Konu incelenmek üzere salonda bulunan mevcudun oyları ile Çevre ve Sağlık komisyonuna havale edildi.

Gençlik ve Spor Müdürü Gürhan Yıldız, “2011 yılında ilimize ikinci bir sentetik çim saha yapacağız. Spor salonu sıkıntımız olduğundan yeni bir salona ihtiyacımız var. Mevcut Fatih stadının yerine yeni spor salonunu temelini atacağız. Bazı ilçelerimize standartlara uygun olmasa da semt sahaları yaptık. 2012 yılında da ilçe, belde ve spor kulübü olan köylere standartlara uygun sentetik semt sahaları yapacağız” dedi.