Yaşayan Son Usta

Çankırı’da yaşayan İsmail Hotoğlu (31), unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından ahşap oymacılığı ile birbirinden şık eserler tasarlıyor. Sanatının Çankırı’daki yaşayan son ustası olduğunu dile getiren Hotoğlu, sanatını araştırarak kendi kendine öğrendiğini ve tek amacının Selçuklulardan beri devam eden sanatın unutulmaması gerektiğini söyledi.

Yok olmaya yüz tutmuş sanatları canlandırmak için Hazimiye Medresesi’ne atölye kuran Hotoğlu,  atölyeye gelen herkese ücretsiz olarak sanat öğretiyor. Özellikle gençlerin el sanatlarına ilgisizliğinden yakınan Hotoğlu, tek amacının yıllardan beri süregelen sanatına yeni ustalar kazandırmak olduğunu kaydetti.

El sanatlarının zor ve meşakkatli bir iş olduğunu ifade eden Hotoğlu, “ Bu iş zor bir iştir ve para karşılığında kesinlikle yapılmaz. Bir oyma tasarlamak için günlerce uğraşmak gerekir. Bu işi yaparken zevk almak, mutlu olmak gerekir. Şükürler olsun ki, bu işi yapmak beni mutlu ediyor. Eskiden beri el sanatlarına karşı ilgim vardı. Belediye katkısıyla açtığımız bu atölyeyle gönüllü olarak hizmet veriyorum. Zaten gönüllü olmazsanız, bu işi beceremezsiniz. Sabır, emek ve özeninin toplamında karşınıza bu tür eserler çıkar. Bu sanatın Çankırı’daki yaşayan son ustası benim. Amacım işimi başkalarına öğretmek. El sanatlarını birilerine öğretmek beni çok mutlu eder. Hem yalnız kalmam, hem de sanatım tarih olup gitmez” diye konuştu.

Genç yaşta bu işe başladığını anlatan Hotoğlu, sanatına değer verilmemesinin kendisini üzdüğünü belirterek, “Tasarladığınız her üründe bir emek oluyor ve o eserdeki tüm emeğin size ait olduğunu düşünüyorsunuz. O eseri hediye edeceğiniz zaman bu benim eserim diyorsunuz ve mutlu oluyorsunuz. Bana göre en güzel hediye içinde emek geçen hediyedir” şeklinde konuştu.