Yarışmanın 1. Korgun oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kadın çiftçiler yarışıyor” bilgi ve beceri yarışması 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Merkez ilçe dahil 12 ilçenin katıldığı yarışma sonrasında Korgun ilçesini temsil eden Hamide Soysal 130 puan alarak 1. oldu. Soysal 8 Mayıs 2013 tarihinde Bilecik’te yapılacak olan bölge yarışmasında ilimizi temsil edecek.

8 Mart Dünya Kadınlar Günün’nde gerçekleştirilen “Kadın çiftçiler yarışıyor” programının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilerimize götürülen eğitim ve yayın sonuçlarını görmek, sağlıklı beslenme ve kaliteli ürün üretme bilincini geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek için 2004 yılından beri yapılan ve bu yıl onuncusunu düzenleyeceğimiz “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi ve Proje yarışmasına hoş geldiniz” dedi.

Müdürlüğün çalışmalarına da değinen Çakır, “İlimizde çiftçilerimize yönelik eğitim ve yayım faaliyetleri devam etmektedir. 2012 yılında Ev ekonomisi, beslenme eğitimi, tarımsal yayım konularında 51 eğitim toplantısı yapılarak 780 kadın çiftçimiz eğitilmiştir. 2013 yılında da eğitimlerimize devam edilmektedir. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadın Çiftçiler Yarışıyor İl finalinin yapılması çok anlamlı ve önemlidir.

Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması îl finali, Bölge finali ve Türkiye finali olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilmektedir. Bugün bu yarışmada birinci olan yarışmacı 8 Mayıs 2013 tarihinde Bilecik’te düzenlenecek olan bölge yarışmasında İlimizi temsil edecektir. Türkiye finali 2012 yılı Türkiye birincisi olan Balıkesir ilinde yapılacaktır.

Türkiye finalinde birinciye 10.000TL, ikinciye 6.000TL, üçüncüye 5.000TL dereceye giremeyen diğer yarışmacılara ise 1.000’er TL ödül verilecektir. Ayrıca Türkiye Birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan yarışmacıların projeleri Bakanlığımız bütçesinden 50.000TL’ye kadar mali hibe desteği sağlanacaktır.

Tarlada üreten, evini yöneten, ailesini besleyen, huzur ve mutluluğun arkasındaki gizli güç, ülkemizin her alanında iş gücünü sağlayan siz hanımefendilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ederim” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından yarışmaya geçildi. Kezban Çatak, Fatma Dere, Tuba Ilıca, Hülya Çınar, Sultan Coşkun, Asuman Resuloğlu, Hamide Soysal, Songül Demirhan, Özge Kavak, Songül Ezder, Fatma Türkanoğlu ve Ayşe Koçak’ın katıldığı yarışma sonrasında 15 sorudan 13’ünü bilen Korgun temsilcisi Hamide Soysal 1. oldu. Gerçekleştirilen yarışmada, Orta temsilcisi Songül Ezder 2. olurken Eldivan temsilcisi Hülya Çınar 3. oldu.

Gerçekleştirilen yarışma sonrasında 1. olan Hamide Soysal’a ödülünü Vali Vahdettin Özcan verdi.

“Bayanları medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum” diyen Vali Özcan, “Analarımızın, eşlerimizin ve bacılarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.